Gluteeni talumatus 20.07.11 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Süües nisujahu tooteid, tekib mul kõhupuhitus, gaasid. Tihti kaasneb ka sellega tugev kõhuvalu, kõhukinnisus ja tugev korin. Olen seda tähele pannud, kui olen söönud nt saia, pastat vms, mis on valmistatud nisujahust. Toitun muidu mitmekesiselt, olen füüsiliselt aktiivne. Olen proovinud teha nii,et mõni päev ei tarbi ühtegi nisujahu toodet ja enesetunne on kohe parem ning kõht on korras. Ka süües liiga palju piimatooteid tunnen kõhus samasugust ebameeldivust. Toiduained mida vabalt süüa saan on muna, spinat, punapeet, riis, tatar, juust, kala. Ma ei söö liha va vahel kala. Liha ei suuda ma lihtsalt seedida. Küsimus ongi selline,et kas mul võib olla gluteeni talumatus? Kuidas saaksin kindalt teada?

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Gluteenitalumatuse kui ka mistahes muu toiduaine talumatuse või toiduallergia diagnoosimiseks on vajalikud teatud kindlad uuringud ning ainult kirjelduse põhjal diagnoosi panna pole võimalik. Toodud kaebustel võib olla mõni muu põhjus. Lugedes teie kirja soovitan teil võimaliku diagnoosi selgitamiseks pöörduda arsti vastuvõtule.
Heade soovidega, dr.Ehala