toidulisandid 12.10.07 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere!
Enamus toitumisspetsialiste (ka Teie) väidavad, et kaalust alla võtmiseks ja selle säilitamiseks on vaja toituda tasakaalustatult ja tervislikult (piisav liikumine sinnajuurde). Samas olen kuulnud, et mitmedki uuringud on näidanud, et naiivne oleks tänapäeval arvata, et tänapäeva toidust on üldse võimalik kõiki mineraale, vitamiine, jm vajalikke aineid kätte saada. Tänapäeval poest saadav toit pidavat sisaldama rohkesti just kahjulikke aineid (säilitusained, konservandid, liigne sool, putukatõrjevahendid, väetis, hormoonid jne).
Ühele küsimusele vastates olete eelnevalt maininud, et näete teatud juhtudel vajadust toidulisanditele (kas oli see vist Compadon, mida Eestis saada ei olevat), ning olete soovitanud patsientidel seda välisriikidest tuua. Tahaksin teada Teie arvamust Eestis saada olevast Herbalife toidulisanditest, need pidavat teadjate inimeste sõnul sisaldama ju kõiki inimesele vajalikke mineraale, vitamiine, teatud preparaadid sojavalku, jne. On see Teie arvates õige väide, et tegelikult peaksid enamus inimesi võtma toidulisandeid, et kätte saada oma päevase mineraalide ja vitamiinide koguse.
Kuidas oma organismi seest poolt pesta, puhastada ning vabaneda organismi toiduga sattunud keemiast, mürkidest? Olen kuulnud ka ütlust, et probleemi pole selles, kuidas näiteks ravimeid, medikamente organismi viia, vaid selles, kuidas neid organismist hiljem välja tuua?

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Vastusena teie kirjale tahaksin öelda, et kuigi meie tänapäevases toidus leidub lisaaineid, mis võivad tetud juhtudel organismile kahjulikult mõjuda, peaks kombineeritud segatoit enamikel juhtudel olema ja jääma siiski esmaseks allikas, mis katab meie organismi vajadused erinevate toitainete-vitamiinide-mineraalainete osas. Piisava huvi korral antud teema suhtes kui ka oma tervise suhtes on vastav info kõigile kättesaadav ning ka toidulettidel olev valik on tänapäeval küllaldane, et saadaolevast kombineerida tasakaalukas, enda vajadustele vastav menüü. Viimase osas saab nõu küsida ju ka spetsialistidelt. Sageli on aga nii teadmatus kui ka sisseharjunud ebaterved eluviisid põhjuseks, miks tekivad tervisehädad ning sealjuures ka ülekaal. Katmaks tekkinud puudujääke olen tõepoolest teatud juhtudel soovitanud toidulisandite tarvitamist. Oma mäletamist mööda kirjas mainitud preparaati aga välisriikidest tuua pole palunud. Võttes kirja kokku - mistahes toidulisandid võivad olla abimeheks probleemide lahendamisel, kuid selle kõrval tuleb alati läbi analüüsida ja vajadusel muuta senist menüüd ning vahel ka eluviisi. Ehk teisisõnu: nii palju kui vajalik ja nii vähe kui võimalik.
Heade soovidega, dr.Ehala