kõhukinnisus 08.12.06 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

julgen öelda et kõhukinnisus on juba krooniline vahel käin korra vöi paar nädalas vahel kasutan mõnd lahtistit et vaevast lahti saada.ma ei ole istuva eluviisiga liigun palju ainevahetuse aeglusega koguneb ka kilosi mida teha? parimate tervitustega jään vastust ja abi ootama tänan.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Kõhukinnisus on otseselt seotud meie poolt tarbitud toidu- ja vedelikuhulgaga. Söödud toit võib muuta soole piltlikult öeldes laisaks, kuid samuti on võimalik toidust kätte saada aineid, mis ergutavad sooletegevust ning soodustavad viimase tühjendamist. Sellisteks komponentiteks on toidus kiudained. Rohkelt toidukiude leidub puu- ja juurviljades, aga ka täisteratoodetes. Lisaks on oluline piisava koguse vedeliku tarbimine päevas. Pikaaegne lahtistite kasutamine viib aga veel omakorda normaalse sooletegevuse rütmist välja. Sool jääb lootma ravimitele, muutudes ise loiuks. Selleks et saada seedimine korda on vaja kindlasti üle vaadata oma menüü. Soole treenimiseks on mitmeid eri vahendeid, kuid täpsemate nõuannete lisamiseks oleks vaja teada, kas tarvitate mingeid ravimeid või on teil mõni diagnoositud haigus. Ka viimastel võib olla olulin roll kõhukinnisuse tekkes. Ühe võimaliku vahendina aitavad teinekord kuivatatud aprikooside ja ploomide lisamine menüüsse. Kuvatatud ploomidega võib teha ka tõmmise ja seda siis hommikul ennem esimest söögikorda juua. Sooletegevusele mõjuvad hästi ka veeprotseduurid. Kui vajate aga üksikasjalikumat nõu, tulge konsultatsioonile.
Heade soovidega, Kristel Ehala-Aleksejev