Tervise uuring. Kust otsast alustada? 05.01.07 / Terviseuuringud

Külastaja küsib:

Tere.
Mul on nimelt selline mure. Olen noor inimene, 24 a. naisterahvas. Peaksin ja tahaksin olla täis jõudu ja elutahet aga tunnen pidevalt end kui vanainimest. Probleemid hakkavad juba hommikul ärgates. On kaks võimalust, mis mind hommikuti üsna tihti tabavad. Alguses oli häda aniult selles,et olin hommikul täitsa jõuetu. Kuklas ja peas kisub, silme eest läheb mustaks ,süda klopi. Püsti seista on keeruline, ja hingemattev. Ei saa isegi korralikult end meikida ,peab otsima mingi toetuspunkti või istekoha. Nüüd on lisandunud ka veel teine mure,mis esineb ,kas eraldi või koos eelmise murega. Nimelt ärgates võin öelda ,et kõht on nii tühi ,et süda on paha. NB! söömisega pole mul mingit probleemi, olen väga hea isuga ja kui olen õhtul normaalsel ajal söönud kella seitsme paiku ,siis ongi hommikuks just selline tunne , nagu oleks paastunud. Südame ajab pahaks aga krooksud ,mis välja ei taha tulla.(oma arst arvas ,et mul on n.ö "lõdvakummiga" magu mida ravida ei saa) Vahel pean isegi näpud kurku panema , et enesetunne normaalseks saada. Krooks tuleb ära ja süda ei olen enam paha. Sellist mure esineb ka päeva jooksul kui söögiaegade vahe u. üle nelja tunni venib.
Kui need kaks mure mind hommikul korraga tabavad on ikka üsna raske päeva alustada. Pean siis rahulikutl istuma ,et pilt ees püsiks ja südame rütm kuidagi rahulikumaks jääks ning kuidagi oma krooksud kätte saaks. Istun rahulikult ,näksin midagi ja olemine läheb paremaks vaikselt. Seliste olukordade töttu pean iga hommiku natuke varem tõusma.
Sellega aga vaevad ei lõppe. Olles end ilusti n.ö käima saanud, vahepeal värsket õhku saanud, jõudes tööle, on enesetunne juba normaalne. Siis aga hakkab jälle pihta. Töötan poes müüa-konsultandina ja esimeseks ülesandeks enne avamist on tolmu pühkimine riiulitelt. Pole probleemi ülemiste riiulite pealt aga.. alumine riiul, kuhu pean kükitama ,on minu jaoks välja kutse. Nagu maratoni jooks. Kükitan pisut ja liikutan tolmulappi. Püsti tõustes kaob pilt eest ära, peas ja kuklas jälle kisub ,süda puperdab sees. Oleks nagu tõest maratoni jooksnud. Ja nii on pidevalt. Vahel ei pea üldse end liigutamagai, kui südame tempo läheb iseenesest ülemeelikuks. Siis pean endale otsima mingi kiirema tegevuse ,et keha oleks ühes liikumises ,südame rütmiga,siis tunnen,et süda klopib asjapärast. Ühistrantspordiga on ka nii ,et naljalt ma seal püsti seista ei saa kaua. Sammuti kisub pildi eest, külm higi tuleb otsaette ja kogu keha hakkab surisema.Siiani pole veel õnneks kokku kukkunud, enne on istet pakutud. Seda probleemi ei esine ainult palavaga. Ka miinus kraadidega , keha temp. iseeneset tõuseb meeletuks ja siis on korras. Üleüldse on mul justkui palavik kogueg .Üks kõik millal ma ka ei kraadiks ennast on keha temp. u nii 37. Väiksena küll see nii ei olnud.
Südant on mul kontrollitud ka ja pidavat olema arütmia aga mitte midagi hullu. Tunnen ka pidevalt mingeid kummalise lööke. Algul arvasin ,et jätab vahele aga ,siit lugesin ,et on olemas ka lisa löögid. Tundub ,et siis pigem on need lisa/vahe löögid. Vahel on vaid korra nädalas, vahel aga iga päev ja mitu korda päevas. Tekivad need mis tahes olukorras.
Pidevalt on mul kukal krampis nii ,et ollagi ei saa.Pea tuikab otsas.
Kummaline on veel see ,et mul on kohutavalt hea isu aga tundub ,et kõik mis ma endale sisse ajan , imeb keegi minu seest selle otse kohe välja. Mõne tunnipärast on kõht just nii tühi ,et süda läheb pahaks. Ja kõige selle juures olen ma vist alakaaluline, peenikese kondiga, 169 pikk ja kaalun 54 kg
vahepeal olin isegi 51kg. Olgu ära mainitud ,et ma ei suitseta ,aegajalt veidi napsitan, tööl on kesmine koormus, plus siis kool, jõudumööda,kui aega üle jääb proovin ka sportida. Tundub nagu normaalne elu aga jaksu ei ole üldse.
Ja üks fakt veel, mis ehk võib kuidagi minu tervist mõjutada on see, et mul on ilmselt liiga kitsad ninasõõrmed või need torud mille kaudu hingatakse. Väiksena ei saanud ma üldse läbi nina hingata, nüüd on aga vaevaline ,nagu oleks kogusaeg kerge nohu.
Nüüd sai kül pikk jutt aga oma arst ei viitsi või ei taha mind erit kuulata. Jääb mulje nagu talle tunduks ,et käin seal nii sama hädaldamas. See tõttu ei taha ma üldse tema poole pöördudagi.
Suurim mure ongi siis see ,et ma ei saa aru ,mis minu ,kui n.ö noor ja terve inimesega tomub ja kust ma alustama peksin oma hädade likvideerimisega ja kuhu pöörduma.
Ette tänades Kati

Arst vastas:

Kaja Sepp

dr Kaja Sepp

Perearst

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere!
Arvan, et oleks hea uurida kilpnäärme talitlust. Selleks tehakse vereanalüüsid, arvan et perearst on need äkki teinud juba, aga kui ei, siis on kindlasti vaja. Selline nõrkus, higi, peavalu, südamekloppimine võib olla seotud kilpnäärme talitlushäirega või põletikuga. Ka oleks otstarbekas uurida magu. Kui Teie perearst pole veel saatnud, siis "mõõganeelamine" ehk gastroskoopia tuleks ära teha. Selline "tühjakõhuvalu või -tunne" võib olla esineda 12-sõrmiksoolehaavandi puhul. Kui Teie arst on Teile ravimeid andnud ja sellega pole asi paranenud, siis võiksite küll paluda saatekirja gastroskoopiaks ja spets arsti ehk gastroenteroloogi konsultatsiooniks. Ida -Tallinna keskhaiglas on näiteks dr. Benno Margus väga kogenud ja tark arst, ka teised. Vajate seedesüsteemi osas täiendavaid uuringuid ja dieedisoovitusi jne. Kui kilpnäärme ja seedimise osas kõik korras, aga minestamis ja nõrkustunne püsib, siis oleks soovitav teha ära ka südame koormustest, mis näitaks kuidas Teie süda füüsilist koormust talub. Iseenesest see, et Teil püsti tõustes tekib nõrkustunne ja pearinglus ei ole mingi haiguse tunnus. Teieealistel naistel on see sageli ja seotud madala vererõhuga. Ka menstruaaltsükli eri faasid võivad teinekord tekitada sellist nõrkust ja ebamääraseid vaevusi, näiteks premenstruaalne sündroom, s.t.mõned päevad enne menstruatsiooni. Kas menstruatsioon käib korrapäraselt? Kas ja mida Te kasutate rasedusvastase vahendina? Naistearsti juurest saaksite abi, kui märkate, et sümptomid seotud tsükliga.
Kui oma perearstiga koostöö ei edene, saate valida uue. Loodan, et saate oma mure osas selgust. Vitamiine ja looduslikke toonikuid (Gerimax) võite proovida.
Tervitades,
Kaja Sepp