maouuring 27.11.06 / Terviseuuringud

Külastaja küsib:

Kas peab kindlasti kohe minema móóka neelama,kui viimane kuu aega esineb iga nádal maovalusi,mitte kogu aeg,aga kaks korda nádalas lóób kóhu pehmeks ja magu hakkab valutama! Táistunne on ka kóhus ja ajab krookse úlesse! Aasta tagasi neelasin,oli kóik korras! Ei tahaks kohe neelama minna,aga perearst arvas et vóiks!

Arst vastas:

Kaja Sepp

dr Kaja Sepp

Perearst

Tartu Ülikooli Kliinikum

"Mõõganeelamine" ehk gastroskoopia annab kindlustunde, et selle vahepealse aastaga ei ole tekkinud haavandit vm. tõsisemat probleemi. See on küll ebameeldiv protseduur, aga näitab mao ja söögitoru seisundit kõige täpsemalt. Kas teile on tehtud ka kõhu ultraheliuuring ehk sonograafia? See uuring ei näita eriti mao ja soolte seisundit, aga võimalik on vaadata maksa, sapipõie, kõhunäärme, neerude seisundit (sapikivid, neerukivid võivad tekitada ka ülakõhu valusid jm vaevusi). Ja oluline oleks jälgida, kas vaevused tekivad enam tühja kõhuga ja öösiti või pigem täiskõhuga? Tühjakõhu valud viitavad eriti 12-sõrmiksoole probleemile. Kas vaevused tekivad mingi kindla toiduaine ( näiteks piima või praetud toitude) tarvitamise järel? Piimasuhkru talumatuse ehk laktoosi intolerantsuse puhul võivad tekkida ka piimatoitude tarvitamise järel kõhuvalu, puhitus, kõhulaahtisus jm sümptome. Jälgige ennast paar nädalat, millega seoses need vaevused rohkem tekivad. Ka suurem stress ja pingeline elusituatsioon võib mõnel inimesel põhjustada just kõhuvaevusi. On olemas selline diagnoos nagu ärritunud soole sündroom, mis on stressist tingitud soole talitluse häire vajab ka kerget ravi.
Kui te olete veel noor (alla 40) ja aasta tagasi tehti gastroskoopia, võite katsetada ka kõigepealt apteegis käsimüügis olevaid vahendeid, näiteks seedefermente : Mezym fortet - 1 tablett 20 min enne sööki kuni 3 korda päevas. Lisaks kõhugaaside puhul võtke Espumisani 2 tbl vajadusel kuni 3 x päevas, kõrvetiste puhul Rennie vms. Ka sobib võtta 1 kuu Lacto Seven tablette või Beneflora ortis pulbrit, mis aitab sooles vajalike bakterite hulka taastada ja kogu seedetegevust parandada, seda eriti, kui on olnud antibiootikumikuure. Ja oluline on õigete toitude valik. Jälgige, kas mõne toit tekitab enam vaevusi ja lülitage see siis dieedist välja. Hommikusöögiks sobiks mõni veega keedetud puder, vältige praetud ja väga teravaid toite, rasvaseid ja hapusid mõnda aega. Kui enesetunne paraneb, siis valige edaspidi oma toitu vastavalt sellele. Kui vaevused paari nädalaga kogu eelpool soovitatu peale ei parane, siis võiks teha siiski maouuringu jt. teie perearsti arvates vajalikud uuringud.
Tervitades,
Kaja Sepp