Kas mul on midagi viga? 19.05.07 / Terviseuuringud

Külastaja küsib:

Olen 13-aastane tüdruk ja tahaksin teada kas mul on midagi tõsist viga?
Mul on viimasel ajal olnud väsimus, uimasus (mõned isegi küsivad mult miks ma nii uimane olen). Viimasel ajal, paar nädalat tagasi tekkis tasakaalutus. Esimesel päeval oli kõige hullem aga nüüd on mõnikord selline tunne, et kui ma käin siis (näiteks hommikul kooli lähen) ma nagu oleksin purjus või maal on külgetõmbe jõud kord ühelt poolt kord teiselt poolt.Kuigi enam seda tunnet ei ole nii palju ainult mõnikord hommikul kui ma eriti väsinud olen , kuigi siis proovin ka sirgelt kõndida enamvähem saan hakkama ka
Siis on olnud selline asi, et ise unine ei ole aga silmad on et tahaks silmi kinni panna ja silmad tahavad ka iseenesest kinni mina kuid kuna ma unine ei ole siis suudan neid alati kontrolli all hoida kui panen silmad kinni siis magama ei jää ja ja tahaks silmi jälle lahti teha.
Kunagi umbes aasta tagasi oli mõnikord harva nii, et ma võtsin koti kätte ja käsi läks kotti käes hoides hästi valusaks kui koti lahti lasin ei olnud midagi viga ja kui ma kätt natuke keerasin ja tagasi keerasin ja siis raputasin sain koti normaalselt kätte võtta ilma valuta.
Mul ei ole kunagi pea põhimõtteliselt valutanud kuid on olnud selliseid asju et kui ma mõnikord jäätist söön ja see külm jäätis kahe esi hamba peale läheb siis on kõige rohkem 30 sekundilised suured pea valud . Kahel viimasel korral kui see mul oli, oli see ilma jäätiseta ja siis kõige rohkem 5 sekundit lihtsalt peas toimus sellist kolm valusat tukset.
Siis on veel olnud selline asi, et kuskil keha osas toimuvad tuksed aga nad ei ole valusad aga väga tuntavad see on nagu südagi aga kuskil kõhu peal näiteks ja poole tugevamini tuksub ja kui liigutad on see tunne läinud ükskord kui ma kottoolil lamasin siis ma nägin ka kuidas mu kõhu vasak pool tuksub aga põhimõtteliselt pole neid tukseid võimalik näha.
Ja ükspäev oli nii, et ma tõusen üles ja mul pistab. Nagu ma oleks jooksnud ja mul pistma hakkab aga ei. Ma lihtsalt tõusen üles ja mul pistab, kui poole päeva jooksul pistmine möödus hakkas kõht valutama. (Sel päeval olin sõbra juures ja pidin püsti tõusma ja ta emaga rääkima)Seisin püsti ja mul hakkas halb ja pea hakkas hirmsasti ringi käima .Õnneks oli mu juures üksepiit ja sain sinna vastu toetada , et mitte maha kukkuda. Ma ei suutnud mittemillegile muule reageerida kui endale sel ajal( ei suutnud küsimustele vastata ega neile mõelda vastasin ainult "ma ei tea" kui mingit küsimust kuulsin ja vaatasin koguaeg maha .).Mõne aja pärast sain istuma ja pearinglus ja halb olemine tuli higiga välja . Tundsin kuidas higistan ja olen peale seda üleni märg ja halb olemine ja pearinglus kadus ainult kõht jäi veel mõneks ajaks valutama.
Siis see "segadusetunne". Nimetan seda nii sest sel ajal ei saa ma mitte millestgi peaaegu aru , sel ajal pole keskendumis võimet ja kogu maailm jäeb sel ajal segaseks.Tavaliselt on see olnud õhtuti ja siis saan sel ajal magama minna. Kuid ükskord oli see hommikul, sel ajal jäin kooli hiljaks, sest ma lihtsalt ei teadnud kuidas end sättida hommikuti ja kõigi asjade tegemiseks pidin pikalt mõtlema, pidin ka mõtlema mida järgmiseks teha ja kui kooli läksin pidid mulle peaaegu üks autot otsa sõitma. Ja kooli jõudes ei saanud ma teemast ültse aru , nii pinksalt kui ma ka proovisin õpetaja jutust aru saada ma ei saanud sellest uuest teemast aru (õnneks teiseks tunniks läks see tunne ära ja sain teisel päeval teemast aru nagu tavaliselt ma saan nendest uutest teemadest aru). Selle tunde ajal ma nagu ei tunne enda aju. Tavaliselt ma ka seda ei tunne sest ma unustan selle tunde kuidas aju tunda . Aga selle "segadusetunde" ajal oli selline tunne et mu pea seest oleks tühi.
Aga kõige rohkem ei meeldi mulle see, et ma ei suhtle teistega ja selle pärast pole mul päriselt sõpru ja see teeb mind kurvaks. Mul lihtsalt ei ole peas mõtteid millest rääkida teistegaja.
Need kõik asjad on mul toimunud 2-3 aasta sees ja need valud/tunded on mõnikord kordunud ka. Ma pole neid tundeid/valusi teistel märganud sellepärast tunduvad need mulle kahtlasena.
Kui mul tõesti on midagi viga siis mis ja kas see on ravitav?
Ma arvan, et mingi ajuhaigus.

Arst vastas:

Kaja Sepp

dr Kaja Sepp

Perearst

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere!

Ma arvan, et ajuhaigus see küll ei ole, sest siis oleks need tundmused ikka pikka aega ja ei läheks kohe mööda. Ja pea valutaks ka rohkem, see et jäätis seda tegi pole peavalu, vaid hambakaelad on väga külmarundlikud ja võivad selliseid sähvatusi põhjustada kuuma või külma söögiga. Ka pearinglust võib põhjustada väsimus, kurnatus, kaela-õlavöötme lihaspinge, stress ja masendus, ärevus. Menstruatsiooni ajal võib mõnel inimesel esineda pearinglust. Sinu kirjast ei selgu, kas Sul "päevad" juba on tekkinud ja kas Sa elad intiimelu( s.t. seksid). Ja kuidas Sa toitud, kas saad toidust kõiki vitamiine ja mineraalaineid, valkusid, rasvasid ja süsivesikuid piisavalt. Praeguse aktiivse kasvuperioodi ajal võib tekkida sellist pearinglust lihtsalt asendimuutusest - lamavast või istuvast asendist püsti tõusmisel näiteks. Ka südame tipu piirkonnas võib kõhnemal inimesel ikka märgata südame löömisest tingitud liikumist. Loomulikult teeb kurvaks kui sõpru leida on raske, eriti Sinu vanuses. Tihti aga leitakse sõbrad hoopis keskkoolist või ülikoolist või töö juurest. Kas Sa oma ema või isaga saaksid neist tundmustest kõnelda? Kõige parem oleks minna perearsti juurde ja teha esmased uuringud vereanalüüsid ja süüa vitamiine. Või kui Sul on mõni teine sugulane või tuttav, keda usaldad, siis räägi temaga. Need tundmused, mida Sa kirjeldad on paljudel inimestel, ja mingit tõsist haigust need küll ei tähenda. Ma loodan küll, et oled kehaliselt terve, vajad ainult pisut selgitusi ja tuge. Tallinnas võid pöörduda ka meie juurde Tallinna Meestekliinikusse toitumisnõustaja juurde, kui arvad, et Su toitumine ei ole õige. e-mail: tervisenõustamine@kliinikum.ee

Tervitades,
Kaja Sepp