Rotaviirusenteriit

Rotaviirusenteriit

Rotaviirusenteriit on viiruslik soolenakkus, mille tekitajaks on rotaviirus. Haiguse esinemine on sageli sesoonne, domineerides talvel ja kevadel

Rotaviirusnakkus on väga kergesti leviv ja on maailmas kõige sagedamini esinev lapseea soolenakkus. Haigestumine on suurim 6-36 kuu vanuses. Haigusele on iseloomulik puhanguline esinemine.

Haigustekitaja
Rotaviirus kuulub reoviiruste perekonda, see avastati 1974. aastal. Rotaviirused võivad põhjustada nii inimeste kui ka loomade haigestumist.

Nakkusallikad, nakatumisohtlik periood, inkubatsiooniperiood
Rotaviirus on ülinakkav. Nakkusallikaks on haigestunud inimene; rotaviirused võivad levida ka veega ning toiduga. Rotaviirusnakkuse inkubatsiooniperiood on 24-48 tundi. Haigus kestab enamasti alla 5 ööpäeva. Viiruse eritamine väljaheitega algab enne sümptomite ilmumist ja kestab 10 – 21 päeva alates haiguse algusest. Viirusega saastunud esemed võivad olla nakkusohtlikud mitu päeva.

Leviku teed
Rotaviirused levivad fekaal-oraalsel teel ja osalt piisknakkusena. Rotaviirus levib haige väljaheidetega saastunud käte vahendusel. Rotaviirus on sageli ka haiglanakkuse tekitajaks, samuti soolenakkuse puhangute põhjustajaks hooldekodudes jt kollektiivides.

Kliiniline pilt
Haigus algab palaviku, oksendamise ja järgneva „plahvatusliku” vesise kõhulahtisusega. Raskematel juhtudel kujuneb kiiresti organismi vedelikuvaegus. Sümptomid ilmuvad 2–3 ööpäeva pärast nakatumist ja kestavad 3-9 päeva.
Rotaviirusnakkus levib peamiselt laste seas, kuid peredes võib tabada ka täiskasvanuid. Korduvad nakatumised säilitavad immuunsust rotaviiruse suhtes, seetõttu esineb täiskasvanutel harva kliiniliste tunnustega gastroenteriiti. Vanemas eas immuunsus rotaviiruse suhtes nõrgeneb. Immuunpuudulikkuse puhul võib esineda krooniline rotaviirusnakkus.

Diagnostika
Rotaviirusnakkust diagnoositakse antigeeni määramisega roojaproovis.

Ennetamine
Kõige lihtsam soolenakkuste ennetamismeetod on käte pesemine. Nakatumise vältimiseks tuleb toidu valmistamisel ja söömisel kinni pidada puhtusenõuetest, kuumtöötlemist vajavaid toite tuleb küllaldaselt kuumutada ja kui tegemist on näiteks maal salvkaevu veega, siis tuleb seda keeta. Kuna rotaviirusnakkus levib peamiselt elukondlikult, siis ei tohiks unustada peamiseid hügieeninõudeid. Väikelapsi on võimalik vaktsineerida rotaviirusenteriidi vastu. Eesti ravimiregistrisse on kantud kaks rotaviirusnakkuse vastast vaktsiini. Soovituse rotaviirusvaktsiiniga vaktsineerimiseks annab perearst.

Allikas: Terviseamet

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada