Refluks - mis see on ja kuidas tekib?

Refluks - mis see on ja kuidas tekib? (2)

Mis on see põletav valu rinnaku taga ja kibe maitse suus, mis võib kesta lausa mitu tundi. Vastus on: kõrvetised.

Söögitoru saab maost alguse kalde all. See on selleks, et hape ei saaks maost tagasi söögitorru voolata. Kui söögitoru on mao suhtes püstises asendis, pole seda murdekohta ning hape pääseb tagasi söögitorru. Kui söögitoru pole kalde all, tekib haigus nimega refluks. Kui refluksi ei ravita, võib pikaajaline söögitoru limaskesta kokkupuude maohappega viia söögitoru limaskesta põletiku tekkeni.

Millised toiduained võivad refluksi põhjustada?

Refluksi võivad põhjustada näiteksšokolaad, pitsa ja kõikvõimalikud maitseained selle peal. Samuti soodustavad refluksi teket sibul, küüslauk, pipar, alkohol ja kohv. 

Need ained lõdvestavad olulise nurga mao ja söögitoru vahel. See aga teeb omakorda võimalikuks maohappe jõudmise söögitorru. Söögitoru ja mao vahel asetseb lihas, mis hoiab söögitoru suletuna. Nii ei saa magu hapet tagasi söögitorru paisata. Kui see lihas on aga lõdvestunud, saab hape tagasi söögitorru voolata.

Millised toiduained on kasulikumad?

Kasulik on näiteks närimiskumm. Närimiskumm soodustab sülje eritust, mis loputab söögitoru.  Samuti on kasu ka teraviljast ja puu- ning juurviljadest. Kehal on oma pH tase, mis võib kõikuda vaid väga väikestes piirides. Vere ideaalne pH tase on 7,365 ning selle hoidmine on väga oluline, kuna vere pH tasakaal mõjutab kogu organismi tervikuna. Kuna näiteks alkohol ja kohv kuuluvad happeliste ainete hulka, siis puu- ja teravili on jällegi aluselised, mis ei löö inimese pH taset paigast, mis võiks tekitada kõrvetisi.

Kolm tähtsat nippi, kuidas vähendada kõrvetisi:

* söö sagedamini ja väikeste portsjonite kaupa,

* maga kalde all, tõsta voodi peats veidi kõrgemale,

* ära kanna nii kitsad riided, mis pigistaksid seedetrakti kokku. Vastasel juhul surutakse toit tagasi üles söögitorru.

Kas see artikkel oli kasulik lugemine?
VIIMASED KOMMENTAARID
 
Kuidas ravida vaginismi? Kuidas ravida vaginismi? (2) Vaginism on tahtele allumatu tupelihaste valulik kokkutõmme, mis võib takistada seksuaalvahekorda. Kas seda on võimalik kuidagi ravida? btn_k
Millest tulevad menstruatsiooniaegsed krambid alakõhus? Millest tulevad menstruatsiooniaegsed krambid alakõhus?   Mis on HPV ja kuidas see tekib? Mis on HPV ja kuidas see tekib? (5)
Keha vormi kolme kuuga - kas see on võimalik? Keha vormi kolme kuuga - kas see on võimalik? Ilmselt on paljud mehed ja naised mõelnud sellele, et nad sooviksid saada suveks rannavormi. Tihti jääb see vaid mõtteks. Nii esitas Tohter Olaf väljakutse säravale Piretile, et näha, kas kolme kuuga on vormi saavutamine eratreeneri käe all võimalik. btn_k
Kuidas rääkida lapsega seksist? Kuidas rääkida lapsega seksist?   Milliseid ohte kujutavad endast kontsakingad? Milliseid ohte kujutavad endast kontsakingad? (1)