Kolm märki, mida jälgida suuhügieeni puhul

Kolm märki, mida jälgida suuhügieeni puhul

Inimese suus toimuv võib öelda rohkem, kui arvata osatakse - see võib anda infot inimese tervise ja tõsiste tervisehädade kohta. Milliseid hoiatussignaale peaks tähele panema?

Kurgupõletikku põhjustavad bakterid põhjustavad ka igemepõletikku. Nende bakterite poolt tekitatud krooniline põletik igemetes käivitab reuma-laadsed haigused – liigesepõletikud, lihasvalu ja väsimuse, mis raskematel juhtudel võivad viia südameklapi rikete ja neerupuudulikkuseni.

Igemed

Esimene suurem hoiatussignaal on igemed. Igemetega seotud haigused võivad mõjutada südant ning tekitada isegi raseduse katkemist. Igemetel kasvavad bakterid tekitavad igemetes põletikku, mis tungib sügavale luusse, põhjustades luu hävinemist. Igemed irduvad hamba küljest, lastes nii hamba lahti. Üks peamistest hamba kaotuse põhjustest polegi tihti mitte hambaauk, vaid igemepõletik.

Kristiina Kiisa hambaravi hügenisti Kristel Laasi sõnul pole inimeste suuhügieen paranenud, kuigi suuhügieenist on viimasel ajal palju räägitud. „Inimesed on laisad. Ehkki teoreetiliselt inimesed teavad, kuidas suuhügieeni teostada, siis paraku nad seda siiski ei tee,“ rääkis hügenist.

Suurimad probleemid, millega hügenist oma töös kokku puutub, on hambakatt, hambakivi ja igemepõletik ehk gingiviit. Hambakattu tuleks lasta professionaalil eemaldada vähemalt kord aastas. Pikema aja jooksul hambakatt mineraliseerub ja moodustab hambakivi.

Hügenist Kristel Laas soovitab kasutada hambaniiti. Hambaniidi kasutamine, lisaks harjamisele, aitab eemaldada kuni 70% hambakatust.

Hingeõhk

Teine oluline märk, millele tuleb tähelepanu pöörata, on hingeõhk.

Kui hingeõhk lõhnab magusalt, võib see viidata diabeedile. Kui hingeõhk lõhnab ammoniaagi järgi, on põhjust tõsiselt muretsemiseks - tegemist võib olla neerupuudulikkusega.

Halitoos ehk suulehk võib olla põhjustatud hambaprobleemidest, kuid ka teistest põletikulistest protsessidest suus, kurgus, söögitorus ja maos - see kõik tuleb väljahingatava õhuga suust välja.

Hingeõhu parandamiseks võib närida Aafrika närimispulka ehk lagritsajuurt. Seda on kasutatud ravi otstarbel tuhandeid aastaid. Need pulgakesed on mikroobide vastased - nad tapavad suus olevaid baktereid. Lagritsajuure närimine parandab hingeõhku, tugevdab igemeid ja puhastab suuõõnt.

Keel

Kolmas oluline märk, mida tuleb jälgida, on keel.

Suusoor ehk kandidoos meenutab kohupiima. See tähendab pärmseente vohamist, mis võib olla põhjustatud mõnedest ravimitest. Näiteks antibiootikumidest, mis hävitavad soolestikus olevaid häid baktereid ning järele jääb vaid pärmseen. Teinekord võib kandidoos viidata aga immuunsüsteemi häiretele või diabeedile, mis omakorda nõrgestab organismi.

Teine näide on punane, lihav keel, mis võib viidata vitamiinivaegusele ning lilla keel viitab näiteks maksahaigusele. Lihtsalt musta värvi keel viitab aga väga viletsale suuhügieenile. 

Kas see artikkel oli kasulik lugemine?
 
Kuidas ravida vaginismi? Kuidas ravida vaginismi? Vaginism on tahtele allumatu tupelihaste valulik kokkutõmme, mis võib takistada seksuaalvahekorda. Kas seda on võimalik kuidagi ravida? btn_k
Millest tulevad menstruatsiooniaegsed krambid alakõhus? Millest tulevad menstruatsiooniaegsed krambid alakõhus?   Mis on HPV ja kuidas see tekib? Mis on HPV ja kuidas see tekib?
Keha vormi kolme kuuga - kas see on võimalik? Keha vormi kolme kuuga - kas see on võimalik? Ilmselt on paljud mehed ja naised mõelnud sellele, et nad sooviksid saada suveks rannavormi. Tihti jääb see vaid mõtteks. Nii esitas Tohter Olaf väljakutse säravale Piretile, et näha, kas kolme kuuga on vormi saavutamine eratreeneri käe all võimalik. btn_k
Kuidas rääkida lapsega seksist? Kuidas rääkida lapsega seksist?   Milliseid ohte kujutavad endast kontsakingad? Milliseid ohte kujutavad endast kontsakingad?