Mis on känguru hoolitsus?

Mis on känguru hoolitsus?

Seekordses saates tuli juttu sellest, milline on enneaegsete laste elukeskkond ning tutvustati känguru hoolitsust.

Enneaegselt sündinud laste esimesed elukuud mööduvad eranditult haiglas. Olenevalt lapsest võib see aeg ulatuda isegi mõne kuuni.

Saatejuht Olaf Suuder ja Tallinna Lastehaigla ämmaemand Marleen Mägi tutvustasid vaatajatele kuvöösi, mis on enneaegsete laste esmane elukeskkond: kuvöös on seest väga soe ja tugevalt niisutatud, heli- ja valguskindel. 

Ämmaemand Marleen Mägi tutvustas saates ka känguru hoolitsust: meetodit, mis on abivahend vanematele enneaegsete laste aitamiseks. „Känguruhooldust saab teha lapsele väga ruttu, ka neile, kes on kuvöösis ja kes on hingamisaparaatide all. Känguruhoolduse juures on oluline just nahk-naha kontakt, kus mähkmetes, sokkides ja mütsiga paljas laps pannaks vastu paljast ema või isa rinda,“ rääkis ämmaemand.

„Laps võetakse kuvöösist välja nii, et säiliks tema loomulik asend. Tähtis on toetada tema nõrku lihaseid tehes seda kõike väga vaikselt ja tasakesi. Enneaegsed lapsed ei taha väga liigutada. Üks käsi tuleb toetada lapse pea ja kukla, teine käsi tuharate alla. Pöidlaga võib toetada ka lõuga, et ei tekiks hingamisraskusi. Seejärel pannakse laps ema rinnale põue. Sellest tuleb ka mõiste - känguru asend. Ema ülesanne on jälgida lapse kehaasendit ja lapse jumet. Kui lapsele mingil põhjusel selles asendis olla ei meeldi, annab ta sellest ka koheselt märku, hakates nutma või sirutades jalgu,“ tutvustas ämmaemand.

„Nahk-naha kontakt on oluline, hoidmaks lapse kehatemperatuuri.  Nn känguru-lapsed on vähem tundlikud ja vastuvõtlikud valule. Nad hakkavad kiiremini rinnast sööma, on rahulikumad ja nii tekib ka ema ja lapse vahel parem side. Nii on ka vanemad vähem stressis, emal on suurem rinnapiimaproduktsioon ja üldiselt saavad nad ka varem koju,“ rääkis ämmaemand känguru hoolitsuse olulisusest. 

Kas see artikkel oli kasulik lugemine?
 
Kuidas ravida vaginismi? Kuidas ravida vaginismi? (2) Vaginism on tahtele allumatu tupelihaste valulik kokkutõmme, mis võib takistada seksuaalvahekorda. Kas seda on võimalik kuidagi ravida? btn_k
Millest tulevad menstruatsiooniaegsed krambid alakõhus? Millest tulevad menstruatsiooniaegsed krambid alakõhus?   Mis on HPV ja kuidas see tekib? Mis on HPV ja kuidas see tekib? (2)
Keha vormi kolme kuuga - kas see on võimalik? Keha vormi kolme kuuga - kas see on võimalik? Ilmselt on paljud mehed ja naised mõelnud sellele, et nad sooviksid saada suveks rannavormi. Tihti jääb see vaid mõtteks. Nii esitas Tohter Olaf väljakutse säravale Piretile, et näha, kas kolme kuuga on vormi saavutamine eratreeneri käe all võimalik. btn_k
Kuidas rääkida lapsega seksist? Kuidas rääkida lapsega seksist?   Milliseid ohte kujutavad endast kontsakingad? Milliseid ohte kujutavad endast kontsakingad? (1)