Enneaegse lapse sündimine - kilogrammike imet

Enneaegse lapse sündimine - kilogrammike imet

Lapse sünd on igas peres enamasti kõige rõõmsam sündmus. Vahel võib ette tulla ka seda, et oodatud ilmakodanik saabub pere juurde varem - enneaegselt. Laulja Nele-Liis Vaiksoo jagas saates oma lugu.

Enneaegselt sünnib Eestis umbes 7% lastest, mis tähendab, et pea 1000 perekonda saavad lapse oodatust varem. Veel alles 20 aasta eest anti elulootust vaid pärast seitsmendat kuud sündinud lastele. Nüüd suudetakse päästa ka juba viiendal raseduskuul sündinud lapsi. Paraku on nii väikeste laste puhul oht, et nende kopsud pole veel valmis keha hapnikuga varustama ning samuti ei oska pisike ime veel iseseisvalt imedes süüa.

Kolm kuud enne õiget aega sündinud lapsed võivad kaaluda alla kilogrammi. Õigeaegselt sündinud laps võib seevastu kaaluda 3 kuni 4 kilogrammi.

Kümme aastat tagasi sündis laulja Nele-Liis Vaiksool poeg nimega Ron Jonathan. Nele-Liisi rasedus oli kulgenud ilma igasuguste probleemideta, kui kolm kuud enne tähtaega pisike Ron Jonathan end kõigile näidata soovis. Kui Nele-Liis teada sai, et laps kolm kuud enneaegselt sünnib, tabas teda suur šokk. Ajataju kaotamise tõttu ei tajunud Nele-Liis sünnituse kestvusaega.

Päris esimene kohtumine pojaga toimus läbi klaasi, hiljem õnnestus pisipojaga lähemalt tutvust teha lastehaiglas. Esimesed kuud veetsid ema ja poeg haiglas: „Esimese kuu oli Ron Jonathan reanimatsioonis, kuhu lubatakse vaatama vaid paariks tunniks. Kui olukord muutus stabiilsemaks, kolisin haiglasse ja elasin seal koos temaga,“ meenutas Nele-Liis.

Nüüd, 10 aastat hiljem, ei viita poisi puhul miski sellele, et ta oleks ennetähtaegselt sündinud: „Meil on hästi läinud ja ta on terve ning tavaline poiss, elav, krutskeid täis - nagu iga teinegi temavanune laps,“ rääkis ta.

Mis enneaegset sündi põhjustab?

Ida-Tallinna Keskhaigla naistearst dr. Gabor Szirko sõnul leiab enamik enneaegseid sünnitusi aset täiesti ootamatult.

Üheks põhjuseks võib olla emakasisene põletik. Seda, miks see mõnedel naistel tekib ja teistel mitte, ei tea keegi, tõdes arst.

Enneaegsete sündide osakaal on püsinud pikki aastaid samasugusena. Siiani pole leitud vahendeid, kuidas tekkivat põletikku vältida või ära hoida.

„Võib öelda, et risk sünnitada enneaegne laps, kui üks laps on juba enneaegne, on suurem. Kuid see ei tähenda, et järgmine on tingimata enneaegne. Iga rasedus on erinev,“ rääkis dr. Szirko.

Nele-Liis soovitab samas olukorras olevatele naistele olla tugev: Ühel hetkel läheb kõik mööda, ning antud juhtum justkui ununeb.“

Kas see artikkel oli kasulik lugemine?
 
Kuidas ravida vaginismi? Kuidas ravida vaginismi? (2) Vaginism on tahtele allumatu tupelihaste valulik kokkutõmme, mis võib takistada seksuaalvahekorda. Kas seda on võimalik kuidagi ravida? btn_k
Millest tulevad menstruatsiooniaegsed krambid alakõhus? Millest tulevad menstruatsiooniaegsed krambid alakõhus?   Mis on HPV ja kuidas see tekib? Mis on HPV ja kuidas see tekib? (2)
Keha vormi kolme kuuga - kas see on võimalik? Keha vormi kolme kuuga - kas see on võimalik? Ilmselt on paljud mehed ja naised mõelnud sellele, et nad sooviksid saada suveks rannavormi. Tihti jääb see vaid mõtteks. Nii esitas Tohter Olaf väljakutse säravale Piretile, et näha, kas kolme kuuga on vormi saavutamine eratreeneri käe all võimalik. btn_k
Kuidas rääkida lapsega seksist? Kuidas rääkida lapsega seksist?   Milliseid ohte kujutavad endast kontsakingad? Milliseid ohte kujutavad endast kontsakingad? (1)