Märkamatu, ent äärmiselt oluline organ – maks

Märkamatu, ent äärmiselt oluline organ – maks

Tohter Olaf tutvustas seekordses saates tähtsat elundit, mille olemasolu peame enesest mõistetavaks – juttu tuli maksast.

Normaalne maks on värvilt pruunikas ning pehme konsistentsiga.

Inimese maksa mulaaži peal näitas Tohter Olaf assistent Joonasele, kuidas maks on ühendatud sapipõiega, mis aitab kaasa rasvade seedimisele. Normaalses olekus on sapp vedel. Kui aga inimene on tugevalt ülekaaluline, muutub sapp paksemaks ning tekivad sapikivid.

Maksa seisukord sõltub taaskord eluviisidest – tugev alkoholism põhjustab maksa tsirroosi. Tsirroosile viitavad rasvumistunne ülakõhus, iiveldus, vere hüübivushäired ning naha kollasus.

Sel puhul on maksakahjustus ravimatu ning eluiga aitab pikendada vaid alkoholist loobumine.

Loe maksa kohta lähemalt siit.

Kas see artikkel oli kasulik lugemine?
 
Kuidas ravida vaginismi? Kuidas ravida vaginismi? (2) Vaginism on tahtele allumatu tupelihaste valulik kokkutõmme, mis võib takistada seksuaalvahekorda. Kas seda on võimalik kuidagi ravida? btn_k
Millest tulevad menstruatsiooniaegsed krambid alakõhus? Millest tulevad menstruatsiooniaegsed krambid alakõhus?   Mis on HPV ja kuidas see tekib? Mis on HPV ja kuidas see tekib? (2)
Keha vormi kolme kuuga - kas see on võimalik? Keha vormi kolme kuuga - kas see on võimalik? Ilmselt on paljud mehed ja naised mõelnud sellele, et nad sooviksid saada suveks rannavormi. Tihti jääb see vaid mõtteks. Nii esitas Tohter Olaf väljakutse säravale Piretile, et näha, kas kolme kuuga on vormi saavutamine eratreeneri käe all võimalik. btn_k
Kuidas rääkida lapsega seksist? Kuidas rääkida lapsega seksist?   Milliseid ohte kujutavad endast kontsakingad? Milliseid ohte kujutavad endast kontsakingad? (1)