Katse: kas tead, kuidas päästa elu?

Katse: kas tead, kuidas päästa elu?

Tohter Olaf viis läbi eksperimendi ning uuris, kas inimesed meie ümber teavad, kuidas päästa elu.

Populaarses Tallinna söögikohas pani võttemeeskond proovile inimeste teadmised elementaarsetest esmaabivõtetest. Nii paluti näitlejal etendada toidu kurku kinni jäämist ja oodati lähedal seisjate reaktsioone.

Esimesel katsel märkasid kümmekond saalis olnud lõunatajat, et näitlejaga on midagi valesti, kuid appi minna ei julgenud keegi. Juhuslikult nägi lämbuvat näitlejat mööduv noormees, kes justkui õpiku järgi sooritas Heimlichi võtte. Noormees tunnistas, et antud võte on talle juba varasemalt meelde jäänud, kuid seni pole kellelegi esmaabi vaja olnud anda.
 
Teine katse paraku nii head tulemust ei andnud. Härra näitleja kõrvallauas ei lasknud end meeleheitlikust köhimisest häirida ning jätkas einestamist. Küll aga tõttasid appi kaugemal viibinud mees ja naine, kes abivajajat seljale patsutades päästa üritasid. Kui meesterahvas kohviku teenindajal kiirabi palus kutsuda, astus vahele ka võttemeeskond. Naine tunnistas, et ta pole esmaabi koolitust läbinud, katsus meelde tuletada, mida tegema peaks ning arvas, et tegi kõike valesti.

Kolmandal katsel püüti abivajajat samuti päästa seljale koputades. Appi tulnud mees tunnistas, et ka tema pole varem esmaabi andnud.

Kuidas aidata?

Mida siis teha, kui inimesel on näiteks toit kurku jäänud ja ta hakkab lämbuma? Köhivale inimesele patsutatakse esimese reaktsiooni na tihti seljale, kuigi see pole efektiivne. Õigete võtete selgitamiseks palus Olaf stuudiosse oma poja Kristjani ning demonstreeris Heimlichi võtet:

• Kalluta inimest ette ja seisa tema taha
• Pane oma üks käsi rusikasse
• Suru teise käega rusikat roidekaare alla
• Tee kiiresti tugev liigutus üles-alla
• Kui see ei aita, siis korrata tegevust
• Kui võõrkeha eemaldamine ei õnnestu, kutsu kiirabi

Tähtis on meeles pidada, et Heimlichi võtet ei saa teha endast pikemale ja teadvuse kaotanud inimesele!

Kuidas oleksid reageerinud Sina?

Kas see artikkel oli kasulik lugemine?
 
Kuidas ravida vaginismi? Kuidas ravida vaginismi? Vaginism on tahtele allumatu tupelihaste valulik kokkutõmme, mis võib takistada seksuaalvahekorda. Kas seda on võimalik kuidagi ravida? btn_k
Millest tulevad menstruatsiooniaegsed krambid alakõhus? Millest tulevad menstruatsiooniaegsed krambid alakõhus?   Mis on HPV ja kuidas see tekib? Mis on HPV ja kuidas see tekib?
Keha vormi kolme kuuga - kas see on võimalik? Keha vormi kolme kuuga - kas see on võimalik? Ilmselt on paljud mehed ja naised mõelnud sellele, et nad sooviksid saada suveks rannavormi. Tihti jääb see vaid mõtteks. Nii esitas Tohter Olaf väljakutse säravale Piretile, et näha, kas kolme kuuga on vormi saavutamine eratreeneri käe all võimalik. btn_k
Kuidas rääkida lapsega seksist? Kuidas rääkida lapsega seksist?   Milliseid ohte kujutavad endast kontsakingad? Milliseid ohte kujutavad endast kontsakingad?