Naat toiduks ja raviks

NAAT(Aegopodium podagraria) põrmustab nälja, taastab tervise. Sarikaliste sugukonda kuuluv naat on Euraasia sageli esinev kõrge rohttaim. Kasvab võsastikus, leht- ja segametsades, parkides ja tülika umbrohuna aias. Naadi kirjuleheline sort on Põhja-Ameerikas soositud pinnataim. Eestlastele ei ole naat ilutaimena vastuvõetav, sest temaga seondub palju ebameeldivat. Suhtumist ei kõiguta ka tavapärasest erinev lehevärv - umbrohi jääb umbrohuks. Ometi koheldi keskajal naati kui pühaduseürti. Meie aedadesse on inimene selle metsast toonud. Ometi on naadilehtedel raviomadused ja toiduski hea. Toidus kasutati teda vanasti agaralt Venemaal, Siberis, Skandinaaviamaades ning Kesk-Euroopas. Vanasti pakkisid turukaupmehed eeterlikke õlisid sisaldavatesse naadilehtedesse köögivilju, et kaup püsiks värskem ja lõhnaks hästi.

Kui naat juba väljas, siis eestlane enam nälga ei sure, öeldi Põhjasõja ajal.

Peotäis aiast korjatud naadilehti ja nõgest annavad kevadel jume näole, toorsalat võilille, nurmenuku ja põdrakanepi lehtedest turgutab talvest väsinud keha. Metsataimede teaduslik uurimine on veel vähene ja inimesed pelgavad neid. Kuid usaldagem esivanemate tarkust. Kevad on organismi puhastamise aeg ning parimaks jääkainete väljatoojaks on just metsikuna kasvavad taimed nagu naat, nõges, võilill, paiseleht jt.


Biokeemiline kooslus ja raviomadused

Naat on eriti rikas E-vitamiini poolest. Peale selle on rohkesti C-vitamiini, eeterlikke õlisid. Leidub antioksüdante (organismi kaitseained, mineraalaineid, kiudaineid (reguleerivad soolte ja südame tegevust)). Naadis on ka sooltebaktereid hävitavaid aineid ja flavonoide (värvaineid). Naadist valmistatud toit on kergesti omastatav ja puhastab organismi. Aitab seedimisprotsessi tasakaalustada. omastada paremini nii valke kui süsivesikuid.

Noored lehed toiduna-teena soodustavad liigse vee eemaldamist organismist, parandavad samal ajal seedeelundite tegevust (lahtistavalt), kõrvaldavad põletikud (reuma, podagra, liigese põletik). Salatina võib toime olla üsnagi tugev (suur kogus), millest peaks hoiduma sapipõie- ja kõhunäärmepõletikuga inimesed.

Naadist võib valmistada ka teed. (1 tl peenestatud lehti 1 kl kuumale veele). Tee aromatiseerimiseks sobib lisada piparmünti, melissi, kasepungi. Naat sobib ka tinktuuride ja salvide valmistamiseks. Õlitinktuuride valmistamiseks valatakse see otse droogile (tumedasse purki) ja lastakse paar nädalat aknal päikese käes seista. Seejärel õli kurnatakse ja hoitakse edaspidi jahedas kohas, valguse eest kaitstult. Piirituse või viinaga toimeaineid välja ekstrahheerides on meetod sama, ainult võib hoida koos ürdiga lühemat aega enne kurnamist (pidevalt loksutada!).

Reumahaiged võiks teha naadivanne. Selleks valatakse taimedele kuum vesi ja soojendatakse vett veidi pliidil, kuni bioloogiliselt aktiivsed ained eralduvad. Leotis kurnatakse ja valatakse vannivette. Kevadisest naadist saab valmistada ka mahla. On küll üsna tülikas toiming, kuid saame kiirelt kätte bioloogiliselt aktiivsed toimeained, vitamiinid, mineraalained. Suuremal hulgal valmistades võib kergelt pastöriseerida, sulgeda õhukindlalt ja hoida külmkapis. Kevadiste lehtede hoidistamiseks võib kasutada ka sügavkülmikut või kuivatada. Hea podagraravimina tuleks siiski mõelda kuivatamisele, olgugi et eriti populaarseks ravimtaimeks rahva hulgas pole kujunenud. Korjata tuleks päikesepaistelise ilmaga - on aromaatsem ja toime tugevam. Eelistada tuleks kevadist korjet, siis on naadis rohkelt eeterlikke õlisid.

Naati kasutatakse toiduvalmistamisel kas iseseisva salatina või suppides, vormiroogades jt. Naati võib kasutada toiduks kogu suve, kuid ikka noori lehti. Naadilehed sobivad paljude taimedega kasutada, eriti salatites, kuid valmistada võib ka iseseisvana. Lisada võib hiirekõrva, võilille, põdrakanepi, jänesekapsa, paiselehe, hapuoblika lehti ja kultuurtaimedest rabarberit, tomatit, kurki jms. Salatit võib segada kastmetega, kasutades õli, hapukoort, majoneesi, maitsestamata jogurtit, kefiiri, petti jm. Salatikastmed võib maitsestada peterselli, küüslaugu pealsetega, kresssalatiga, piparrohuga, tilliga, aedliivateega jm.

Naat rikastab liha- ja kalarooga, piima- või leivasuppi. Võib lisada hautistele, kotlettidele, pikkpoissi, pannkoogi- või pirukataignasse (täidisesse). Peenestatud naadilehti võib lisada ka kala-, liha- või kartulisalatisse.

Võib ka marineerida ja hapendada. Vähese soola ja suhkruga marinaadis, millele lisatud piparrohtu või aed-liivateed, tuleb lehed kõigepealt kergelt läbi keeta. Seejärel nõrutatakse vedelikust ja süüakse kui lisandit või iseseisvana. Samas võib nad tihedalt purki laduda, uuesti marinaad peale valada ja kohe sulgeda. Naadilehed sobivad ka hapendamiseks, parem koos kapsa, hapuoblika, võilille või nõgesega. Eelnevalt töödeldakse naadilehti keeva veega, nõrutatakse sõelal kuivemaks ja laotakse siis purki soolaga kihiti. Tambitakse kinni, peale pannakse marli ja vajutiseks raskus. Purgi võib ka kaanega õhukindlalt sulgeda. Hapendatud taimed sobivad hästi toorsalatitesse ja suppidesse.

Naati võib ka soolata, siinjuures maitsestamiseks sobivad paremini till, majoraan ja petersell.


Kevadised salatid, rohelised supid naadist

Kohe ilmutab end aias rabarber, millele imehästi sobib hoidiste valmistamisel kasutada naati, nõgest, paiselehte, maasikat, pirni jt.

Salat-hoidis

Võtta pestud taimi: 1/2 osa rabarberivarsi, 1/4 naadilehti, 1/4 osa võilillelehti, õisi. Rabarber lõigata 1/2 cm pikkusteks tükkideks, lehed hästi peenestada, õied aluselt lahti lõigata. Varre ja lehetükid panna vaheldumisi keedunõusse (alla ja peale rabarberikiht). Valada peale 1/4 - 1/2 osa vett, et taimed märguks, katta tihedalt kaanega ja kuumutada keema. Segada ja panna kohe kuumadesse purkidesse. Pikemaaegseks hoidistamiseks sulgeda õhukindlalt. Koheseks söömiseks salatile segada pisut suhkrut, soola ja õli ning kuumutada keemiseni, süüakse sooja salatina.

Ka õuna-, pirni- ja kõrvitsahoidisele võiks lisada samu taimi (sügisel ka saialille õisi, mungalille lehti, õisi).

Roheline salat

1/2 hiinakapsast, 100 g naati, 100g porrulauku, 200 g värsket kurki, 1 õun (õuna kompotti), peotäis idusid, tilli. Toiduained peenestatakse ja segatakse küüslauguga maitsestatud õliga ja veiniäädikaga. Maitseks võiks lisada lõpus 1 tl punet või mingit salatimaitseainet.

Kevadine salat

Võtta lihtsalt peenestatud taimi: naati ja võililli ning segada hapukapsaga vahekorras 1:1:3. Lisada võiks küüslauguga maitsestatud õli ja lasta seista 20 - 30 min, et mõrusus kaoks.

Kalasalat

Tükeldatud kala (heeringas, suitsutursk, räimekonserv) segada peenestatud naadi ja sibulapealsetega ning hapukoore või majineesiga. Süüa sooja kartuliga või leivakattena.

Naati sobib lisada kõikidesse suppidesse, mis valmistatud liha- või kalpuljongil või hoopiski vegetaarsena. Katsetada võiks ka piimaga valmistatud naadi-nõgesesuppi.

Roheline supp

Võtta 1/2 osa peenestatud naati ja 1/2 osa võilille, põdrakanepi, karulaugu, nõgeselehti. Keeta üksnes paar minutit (kohe keevasse vette!). Lisada serveerimisel keedetud, hakitud muna ja hapukoort. Sama retsepti järgi võib puljongi eelnevalt valmistada suitsuribiga. Liha lisatakse taldrikusse tükeldatult.

Naadi-nõgesesupp piimaga

3 l piima, 300 g noori naadilehti, sama kogus noori nõgeselehti, 2 spl võid, 4 spl jahu, 1 spl suhkrut, 1 muna, maitse järgi soola ja hakitud murulauku.

Naadid ja nõgesed pesta hoolikalt ning kuumutada vees keemiseni. Kuivaks nõrutatud ürdid mikserdada. Sulatatud või segada jahuga, lisada roheline peenestatud mass ja vähehaaval keeva piima. Muna kloppida vähese piima ja suhkruga lahti. Lisada see põhisupile, kui see on keema tõusnud. Maitsestada soolaga, lisada hakitud murulauk ja soovi korral röstitud saiakuubikud.

Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada