Mida tähendavad toidupakendil 'parim enne' ja 'kõlblik kuni'?

Valesti säilitatud või ettenähtust kauem aega seisnud toidukaupades võivad arenema hakata tervisele kahjulikud mikroorganismid ja toimuda muud toidu kvaliteeti halvendavad muutused. Sellise toidu söömisest võib saada toidumürgituse. Tarbijale kvaliteetse toidu tagamiseks kantaksegi pakendile säilimisaeg.


Valesti säilitatud või ettenähtust kauem aega seisnud toidukaupades võivad arenema hakata tervisele kahjulikud mikroorganismid ja toimuda muud toidu kvaliteeti halvendavad muutused. Sellise toidu söömisest võib saada toidumürgituse. Tarbijale kvaliteetse toidu tagamiseks kantaksegi pakendile säilimisaeg
.


Toidukauba säilimisaja markeerimiseks on kaks väljendit: "parim enne" ja "kõlblik kuni", mille järel on kirjas kuupäev.

"Parim enne" on kasutusel selliste toidukaupade puhul, mis näidatud tähtaja ületamisel võivad kaotada kas oma väljanägemises või maitseomadustes, kuid need muutused ei too kohe endaga kaasa ohtu tervisele. Selliseid tooteid on lubatud müüa pärast pakendil näidatud aega, kuid mitte lõpmata kaua ja keset sooja müügisaali, vaid ikkagi lühiajaliselt ning ettenähtud hoiutingimustel. Kui "parim enne" on möödas, siis peab müüja sellest ostjat teavitama ning garanteerima toidu ohutuse, tootja selle kauba kvaliteedi eest enam ei vastuta.

Markeeringut "kõlblik kuni" kasutatakse kiirestiriknevate toidukaupade puhul. Niimoodi tähistatud toidukaupu ei tohi pärast näidatud tähtaega enam müüa ja süüa, isegi allahinnatuna mitte. Ka tuleb kiirestiriknevaid toidukaupu nii müügikohas kui ka hiljem kodus säilitada jahutatult või külmutatult, täpselt nii, nagu näevad ette pakendile märgitud säilitamistingimused.

Kui tegemist on pakendamata kaubaga, peab säilimisaeg kirjas olema kauba lähedal ostjale nähtavas kohas.

Minimaalset säilimisaega ei pea märkima värsketel puuviljadel, marjadel, äädikal, soolal, suhkrul ja närimiskummil.

Kuigi tähisega "kõlblik kuni" kaupa ei tohi pärast tähtaja möödumist mingil juhul müüa, püüavad kaupmehed sellest keelust ikkagi mööda hiilida. Sestap peaksid ostjad ka ise tähelepanelikud olema ja vaatama müügiloleva kauba müügitähtaega ja säilitamistingimusi. Kui midagi on valesti, tuleb selle kohta müüjale märkus teha. Ühendust võib võtta ka tervise- või tarbijakaitseinspektoriga. Kui aga olete müügitähtaja ületanud kauba ära ostnud ja poest välja viinud, siis seda enam ümber vahetada ei saa.

Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada