Uuring: põhjamaine dieet võib aidata vältida olulisi surmapõhjuseid

Uuring: põhjamaine dieet võib aidata vältida olulisi surmapõhjuseid

Taani uue uuringu tulemused näitavad, et uus põhjamaine dieet (New Nordic Diet) vähendab kahjuliku kolesterooli sisaldust, mis on üks peamisi kardiovaskulaarsete haiguste ja insuldi põhjusi.

Århusi ülikoolis tehtud kahe uue uuringu tulemuste kohaselt on võimalik vähendada halva kolesterooli sisaldust ja langetada vererõhku, kui inimesed järgivad uut põhjamaist dieeti, mis on klassikalise Vahemere dieedi mugandus, kirjutab portaal Euractiv. 

Uus toitumiskava sisaldab marju, põhjamaiseid köögivilju, jämedat leiba ja rapsiõli ning paneb rõhku kohapeal kasvatatud orgaanilistele toitainetele.

„Tahtsime olla kindlad, et head tulemused on otseselt seotud toitumisega. Kui patsiendid oleksid samal ajal ka kaalu kaotanud, oleks olnud raske hinnata, mille alusel head tulemused saadi,” ütles Åhusi ülikooli haigla kliinilise meditsiini instituudi professor Kjeld Hermansen. 

Taani uuringuprojektis järgis üks rühm uut põhjamaist dieeti ja teine tavalist Taani dieeti. Esimeses rühmas vähenes oluliselt ateroskleroosiga seostatava halva kolesterooli sisaldus ja samuti langes vererõhk.

Teadlaste sõnul saavad uuest põhjamaisest dieedist kasu rasvunud inimesed, sest neil on risk kardiovaskulaarsete haiguste ja 2. tüüpi diabeedi tekkeks.

„Nende inimeste jaoks on kõige tähtsam saavutada väiksem kolesteroolisisaldus ja madalam vererõhk. 50%-l kõrge vererõhuga inimestest tekib mingil hetkel 2. tüüpi diabeet,” ütles Hermansen.

Kui uut põhjamaist dieeti järginute üldkolesterooli sisaldus ei vähenenud, siis halva kolesterooli sisaldus vähenes märkimisväärselt.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada