Valu südames

Valudele südames kaasneb sageli surmahirm ja tugev psüühiline reaktsioon. Need on tihti kiirabi kutsumise põhjuseks. Kõik valud südamepiirkonnas pole aga kaugeltki seotud südamega ning ka südamest lähtuval valul võib olla väga erinev ohtlikkuse aste.

Valudele südames kaasneb sageli surmahirm ja tugev psüühiline reaktsioon. Need on tihti kiirabi kutsumise põhjuseks. Kõik valud südamepiirkonnas pole aga kaugeltki seotud südamega ning ka südamest lähtuval valul võib olla väga erinev ohtlikkuse aste.

SÜDAMEST TINGITUD VALUD

Stenokardia

Kõige olulisemaks südamest tingitud valuks on stenokardia e. rinnaangiin, mis tekib südamelihaserakkude hapnikuvaegusest ja viitab suurele ohule. Kui seda valu paarikümne minuti jooksul vaigistada ei õnnestu, siis tekib tõenäoliselt südamelihaseinfarkt. Stenokardia on tugev pigistav või põletav valu rinnaku taga, mis sageli kiirgub kaela (vahel ka lõualuudesse), kätesse, eriti vasakusse, samuti abaluude piirkonda või ülakõhtu. Stenokardiale on tunnuslik valude tekkimine füüsilisel või psüühilisel erutusel, eriti aga mõlema kombineerumisel. Kui patsient seisatab või paneb keele alla pärgartereid laiendavaid ravimeid nt. nitroglütseriini, möödub valu kiiresti.

Infarkt

Sageli ei pöörata sellistele valudele erilist tähelepanu, sest koormuse katkemisel need kaovad kiiresti. Siiski on just selline valu südame valudest ohtlikeim, sest infarktini on jäänud võib olla ainult mõni päev. Stenokardia suhtes peaksid väga tähelepanelikud olema mehed 40. eluaastast ja naised 50. eluaastast, eriti juhul, kui veresugulased on põdenud südameinfarkti ning esineb vähemalt üks peamistest riskiteguritest (vere kõrge kolesteroolitase, suitsetamine ja kõrgenenud vererõhk). Sageli tekib esmakordne stenokardiline valuhoog hommikul tööle rutates, eriti külmas õhus trepist üles või vastu tuult minnes. Sellisel juhul pöörduge arsti poole veel samal päeval. Südameinfarkt on ravimite, pärgarterite sondeerimise (laiendamise) või südameoperatsiooniga välditav, kui selle võimalusele mõeldakse õigeaegselt.

Südamelihaseinfarkti tekkimisel on ülitähtis jõuda haiglasse nii kiiresti kui võimalik. On oluline teada, et paljusid haigeid (eriti nooremaid) tabab südameinfarkt nagu välk selgest taevast ja sageli ei ole valu väga tüüpiline. Patsiendid kaebavad "kitsaks jäänud rindkerel", põletustunnet söögitoru piirkonnas, ebamäärast "halba tunnet" rinnas, millega kaasneb surmahirm jne. Kui see juhtub esmakordselt ja olete südameinfarktist ohustatud eas, peate kindlasti kutsuma kiirabi, et elektrokardiogramm kas välistaks või kinnitaks ägeda infarkti. Paari tunni pärast võib olla juba hilja, sest statistika andmetel sureb esmase infarktiga haigetest iga teine, ja enamasti esimese kuue tunni jooksul alates valu tekkest. Sellised elupäästvad protseduurid, nagu pärgarteri trombi lahustamine ja ummistunud arteri laiendamine, on võimalikud ainult esimestel tundidel (see aeg ületab harva kuut tundi) pärast valuhoo algust.


Ebatüüpiline rinnaangiin

Esineb ka nn. ebatüüpilist rinnaangiini, mille korral valud ei ole seotud kehalise koormusega ja esinevad peamiselt öösiti. Neid kaebavad sageli nooremaealised ja valu põhjustavad pärgarterite lihaskihi kokkutõmbed. Sellistel haigetel on suur infarktioht.


Südamelihase põletik


Suhteliselt sagedased on südamelihasepõletiku korral esinevad valud. Need on nõrgemad ja erinevalt stenokardiast ei teki koormuse tipul, vaid paarkümmend minutit kuni paar tundi pärast selle lõppemist. Pidevad valud on tihti tuimad ja haige võib pikemaajalisel põdemisel nendega harjuda. Sageli on põletik haaranud ka südamepauna. Selle lestmete vahele võib koguneda põletikuline sekreet ja ladestuda fibriin, mis muudavad valu väga tugevaks.


Südame ülepingutus

Valu põhjustab ka südame ülepingutus. Tuimad ebamäärased valud südames võivad kaasneda nii ühekordsele ülitugevale pingutusele (näiteks Tartu suusamaratoni raja läbimine ilma eelneva treeninguta) kui kroonilisele ülekoormusele, mille taluvus on igaühel erinev.


MUUD VALUD SÜDAME PIIRKONNAS

Suur osa valudest südame piirkonnas ei ole seotud südamega. Näiteks kui
kolmekümnendates aastates naisel tekib valu südamesse pärast perekonnatüli, siis on tõenäosus, et seda põhjustab infarkt, väiksem kui võimalus võita Bingo lotol. Sama ei saa kahjuks öelda tema abikaasa kohta. Sageli ongi valu südame piirkonnas tingitud psüühilisest ülepingest või järsust üleelamisest. Valuga kaasneb nn. paanikahäire südamekloppimise ja surmahirmuga. Validooli, korvalooli või mõne rahusti mõjul rahunetakse, kusjuures tihti tekivad külmavärinad ja rohke urineerimine.

Sageli on tegemist roietevaheliste närvide põletikust või muust põhjusest tingitud närvivaludega rindkere seinas. Kirjeldatakse tugevaid valusähvatusi rindkeres, ka täpselt südame piirkonnas. Kui haige näitab valu esinemise kohta ühe sõrmega, võib enam-vähem kindel olla närvivalus. Stenokardia ja teised südamest tingitud valud esinevad suuremal alal ja sageli rinnaku taga, mitte vasemal pool rindkeres. Üheks valu selgitamise meetodiks on roietevahelise piirkonna, eriti roiete rinnakule kinnitumise kohtade masseerimine. Kui on tuntavad valulikud närvipunktid, siis võib närvivalu pidada ülimalt tõenäoseks.

Südame piirkonnas põhjustavad valu ka kopsu-, söögitoru- ja maohaigused. Kopsukelmepõletik on väga valulik ja kui see esineb vasemal pool, võib kahtlustada valu südames. Aga kui valu iseloom ja intensiivsus hingamisel muutuvad, siis on selle lähtekohaks kopsukelme või rindkere sein, mitte süda. Maomahla ülihappesus ja sellest tingitud söögitorupõletik võivad anda kõrvetava, stenokardiaga äravahetamiseni sarnase valu. Tuleb jälgida, kas valu on seotud pikemate söögivahedega ja kas hapet siduvad ravimid (nt. almageel) seda leevendavad.

Väga ohtlikuks ja sageli kiiret kirurgilist vahelesegamist nõudvaks haiguseks, millele kaasneb ülitugev valu rindkeres, on aordi kihistuv väljasopistumine. See tekib enamasti tunduvalt kõrgenenud vererõhuga inimestel ja seisneb vere tungimises lubjastumisest kahjustatud aordi seina kihtide vahele.

EHK AITAB EELTOODU TEIL PAREMINI ERISTADA OHTLIKKE JA VÄHEM OHTLIKKE VALUSID SÜDAME PIIRKONNAS.

Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

1 kommentaari

Janar Läns
23.03.11 23:11
Päris hea ja asjalik jutt. Aga kui inimesel käib valu läbi vahel nädalas korra ja vahel kuus korra, ja tugevad valud nii, et hingata ei saa. Ja pärast eriti liigutada ei saa, kuna liigutamisel tuleb valu jällegi tagasi. Võimalusi on erakordselt palju. See ajab natukene segadusse.
-302
   
+325

Lisa kommentaar

Saada