Kui lapsele tulevad hambad ...

Kui lapsele tulevad hambad ...

Esimese hamba lõikumise aeg on väga individuaalne, tavaliselt 5.–7. elukuul, kuid mõnel lapsel varem, mõnel hiljem.


Viited: igemegeel

Suurenenud süljevool ning käte või mänguasjade suhutoppimine võivad alata mitu kuud enne esimese hamba lõikumist. Hammaste lõikumise ajal võib laps olla ärev ja rahutu ning näilise põhjuseta nutta, eriti söömise ajal. Läbilõikuva hamba kohal võib ige punetada. Abi on sel juhul külma mänguasja näsimisest või spetsiaalse hambalõikumisgeeli kasutamisest.

Hammaste pesemist 2 korda päevas peab alustama kohe peale esimese hamba lõikumist vee ja eakohase hambaharjaga. Hambapastat  kasutada võib alles siis, kui laps saab aru, et seda ei tohi alla neelata, vaid peab välja sülitama.

Lutipudelikaariese ennetamiseks tuleb vältida söögiaegade vahel hammaste kokkupuutumist suhkruid ehk süsivesikuid sisaldavate toiduainetega, sealhulgas piim, jogurt, mahl, limonaad, magus tee jne. Kindlasti ei tohi last magama panna, lutipudel magusa joogiga kaenlas või nutvat last maiustusega lohutada. Lapse janujook on vesi!

2. eluaastaks peavad olema lõikunud 16 piimahammast, 3. eluaastaks kõik 20 piimahammast. Jäävhammaste lõikumine algab tavaliselt 5.–6. eluaastal. Esimene visiit hambaarsti juurde peaks toimuma kolme aasta vanuses, probleemide korral juba varem.

Allikas: Le Vallikivi ja Marje Oona. Lapse tervisepäevik. Eesti haigekassaKas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada