74589 tasuta nõuannet!
Arst annab nõu, küsi julgelt!
Küsi arstilt!
Kliinik.ee RSS Feed
 
Peavalu võivad põhjustada hormoonid

Peavalu võivad põhjustada hormoonid

Naiste peavalu võib olla seotud ka hormonaalse tsükliga ning seega olla tingitud hormonaalsetest põhjustest, selgitab Tartu Ülikooli kliinikumi naistekliiniku naistearst ja endokrinoloog Maie Väli.

Menstruaalmigreen

Menstruaalmigreen on krooniline migreen, mis on seotud hormonaalse tsükliga. Kui tavaliselt kestab migreeniatakk kuni kaks tundi, siis menstruaalmigreen võib väldata tunde või isegi päevi.

Peavalu vallandub tavaliselt kaks päeva enne menstruatsiooni algust ning kestab kuni kolm päeva pärast esimest veritsemisepäeva. Enne menstruatsiooni algust langeb östrogeenide tase naise organismis, seevastu gestageenide tase jääb kõrgemaks. Seega mängivad migreeni tekkes põhilist rolli östrogeenide vähesus ning prostaglandiinide üleküllus.

Põhjuseks, miks menstruaalmigreen ei teki kõigil naistel, on organismi individuaalne tundlikkus hormonaalsete muutuste suhtes. On täheldatud, et menstruaalmigreeni all kannatavate naistel ei ole ebanormaalselt suur hormoonitaseme kõikumine, vaid peavaluhood on neil seotud kesknärvisüsteemi tavalisest erineva reageerimisega hormoonitaseme kõikumisele.

Puhast menstruaalmigreeni kogeb hinnanguliselt 10–15% migreeni all kannatavaid naisi.

 

Rasedus ja sünnitusjärgne periood ning peavalud

Kui tüüpilised migreenihood jätkuvad esimesel trimestril, on sobivaim hooravi kombinatsioon paratsetamool ja/või kodeiin, millele vajadusel lisatakse iiveldusvastane ravim.

Kui tüüpilised migreenihood jätkuvad teisel ja kolmandal trimestril, on üldine käsitlus nagu esimesel trimestril. Mittesteroidsete põletikuvastaste ravimite tarvitamine tuleks lõpetada.

Esmakordse peavalu või varasemate süvenemise korral tuleb välistada peavalu teised põhjused. Migreenihoo korral kasutada eelnevalt nimetatud ravimeid.

Rasedusaegse migreeni korral, millele lisandub depressioon või epilepsia, tuleb selgitada, kas pikaajaline depressiooni- või antiepileptiline ravi on vajalik, ning seejärel valida kiiresti optimaalne raviskeem. Kui migreeni profülaktiline ravi ei hoia hoogu siiski ära, siis tuleks valida selline hooravi, mida võib kasutada raseduse teisel ja kolmandal trimestril.

 „Krooniliste“ väga sagedaste migreenihoogude korral (> 15 korda kuus vähemalt kolme kuu jooksul), mis vastavad aurata või auraga migreeni kriteeriumidele, on ravi rasedatel ja mitterasedatel sarnane, kuid eriti hoolikalt tuleks vältida pikaaegset ravi ja sellest tingitud komplikatsioone. Lisaks tuleb ka kindlasti eristada migreeni kroonilistest igapäevastest peavaludest või ravimite liigtarvitamisest tingitud peavaludest.

Enamikul juhtudest toimub raseduse 2. ja 3. trimestril migreenihoogude spontaanne remissioon, mistõttu ei ole profülaktilise raviga vaja alustada esimesel trimestril.

Migreen menopausis

Migreen on eelkõige fertiilses eas olevate naiste haigus, menopausis selle esinemine väheneb. Kui määratud hormoonasendusravi foonil migreenihood siiski intensiivistuvad, tuleks vahetada preparaat vähem östrogeeni sisaldava vastu. Soovitatakse kasutada looduslikke östrogeene.

Täisversioon artiklist ilmus ajakirjas Apteeker (november 2015). 

Kas see artikkel oli kasulik lugemine?
 
4 märki, millele lapse peavalu puhul kindlasti tähelepanu pöörata 4 märki, millele lapse peavalu puhul kindlasti tähelepanu pöörata Eesti Peavalu Selts juhib juba kuuendat aastat järjest tähelepanu laialt levinud terviseprobleemile – peavalule. Tänavu on peavalu päeva fookuses laste ning noorte peavalu. btn_k
Laste peavalude spetsiifika on täiskasvanutega võrreldes erinev Laste peavalude spetsiifika on täiskasvanutega võrreldes erinev   Peavalu päev 2017: fookus laste ja noorukite peavalul Peavalu päev 2017: fookus laste ja noorukite peavalul
Testi: kas sinu peavalu allub ravile? Testi: kas sinu peavalu allub ravile? Peavalu on sage häire, mida on enamik meist kogenud. Peamiselt saab peavalu korral abi valuvaigistitest. Kontrolli testi abil, kas sinu peavalu allub ravile. btn_k
Kroonilise valuga patsiente oodatakse uuringus osalema! Kroonilise valuga patsiente oodatakse uuringus osalema!   Eesti Peavalu Seltsi president valiti Euroopa Peavalu Föderatsiooni juhatusse Eesti Peavalu Seltsi president valiti Euroopa Peavalu Föderatsiooni juhatusse
Kliinik.ee lehele
Peavalu videokool
Peavalu videokool
Arstid annavad videoloengutes ülevaate peavalu tüüpidest, jagavad soovitusi, kuidas peavalu ennetada või nippe, kuidas migreeni ära hoida. Loe edasi...
Harjutused pingetüüpi peavalu leevendamiseks
Harjutused pingetüüpi peavalu leevendamiseks
Vaata siit, milliseid harjutusi soovitab füsioterapeut Kadri Parts pingetüüpi peavalu leevendamiseks. Loe edasi...
Mis peavalu mul on?
Mis peavalu mul on?
Praktiline juhis koos joonisega, mis aitab määratleda peavalu liiki. Loe edasi...
Mis on migreen?
Mis on migreen?
Mis eristab migreeni tavalisest peavalust? Loe edasi...