Erinevad ravimid meestele ja naistele muudaks ravi efektiivsemaks

Erinevad ravimid meestele ja naistele muudaks ravi efektiivsemaks

Meeste ja naiste erinev ainevahetus mõjutab haiguse puhkemist ja kulgu erinevalt, mistõttu oleks vaja luua soopõhiseid ravimeid, näitas värske uuring.

Võrguajakirjas PLoS Genetics avaldatud uuringu tulemused põhinevad enam kui 3300 vabatahtliku vereproovide analüüsile. Jerzy Adamski juhitud Müncheni terviseteaduste instituudi teadlasterühm mõõtis võetud proovides 131 metaboliidi kontsentratsiooni ning avastas neist 113 puhul märkimisväärseid soopõhiseid erinevusi.


Selgitamaks välja, mille poolest mehed ja naised ainevahetuse tasandil erinevad, skaneerisid teadlased kõigepealt kogu inimese genoomi, et leida DNAst üksiknukleotiidseid polümorfisme (SNP), mis võiksid aidata seletada ainevahetuse tasandil toimuvat. SNPd on DNA järjestuse variatsioonid, mis on toimunud genoomi ühe nukleotiidi (A, T, C või G) muutumisel. Järgmiseks uurisid teadlased nende SNP-de seotust konkreetsete geenidega ning analüüsisid, kas nende geenide eripära mõjutab inimese füsioloogiat. See võimaldas neil otsustada, mille poolest on konkreetne SNP bioloogiliselt oluline. Nad avastasid, et geeniga CSP1 seotud piirkonnas asuvatel SNP-del on soospetsiifiline seos ühe analüüsitud metaboliidiga.

Adamski sõnul ei arvesta praegune lähenemine haiguste ravile meeste ja naiste ainevahetuslikke erinevusi. Nende erinevustega arvestamine võimaldaks aga ravimeid efektiivsemaks muuta, vahendab Novaator.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada