Regionaalhaigla naistehaiguste keskus ootab naisi emakakaelavähi skriiningule

Regionaalhaigla naistehaiguste keskus ootab naisi emakakaelavähi skriiningule

Skriining aitab kaasa emakakaelavähi varasele avastamisele, sest varajases staadiumis avastatud vähk on ravitav. Lisaks rinnavähi skriiningule kutsutakse Eestis naisi ka emakakaelavähi skriiningule. Alates 1. veebruarist on naistel võimalik tulla skriiningule Mustamäele Regionaalhaigla naistehaiguste keskuse polikliinikusse.

Regionaalhaigla osaleb skriininguprogrammis esimest aastat. Emakakaelavähi skriiningu eestvedaja, Regionaalhaigla naistehaiguste keskuse günekoloog dr Eva-Maria Niine-Roolaht sedastab, keda sel aastal skriiningule oodatakse: „Sel aastal kutsutakse emakakaelavähi skriiningule naised, kelle sünniaastad on järgmised: 1956, 1961, 1966, 1971, 1976, 1981. Skriiningu kaugem eesmärk on ennetada emakakaelavähki haigestumist ja suremist. Lähem eesmärk on leida emakakaela vähieelsete seisunditega patsiendid ja emakakaela vähk võimalikult varases staadiumis. Patsiente kutsutakse kirjalike kutsetega rahvastikuregistri järgsel aadressil.“

Dr Niine-Roolaht väljendab rahulolu, et alates 1. veebruarist on naistel võimalik tulla vastuvõtule Regionaalhaigla naistehaiguste keskuse polikliinikusse: „Meie pakume kahte vastuvõttu nädalas: teisipäeva õhtupoolikul neljast kuueni ja reede hommikul kaheksast kümneni. Lisaks meie üldisele registratuuri telefonile 617 1049 ja digiregistratuurile, pakume võimalust helistada otse meie sekretärile telefonil 617 2361.“

Skriiningule kutsutakse vastava sünniaastaga ravikindlustatud naised. Kui aga vahepeal on aadress muutunud, peaks naine ise initsiatiivi üles näitama. Dr Niine-Roolaht: „Kui naine teab, et tema sünniaastaga naisi kutsutakse sel aastal sõeluuringule, aga ta on vahepeal muutnud elukohta ega ole teatanud uut aadressi rahvastikuregistrisse, saab ta vaadata haigekassa kodulehelt või täpsustada perearsti kaudu, kas ta kuulub kutsutute hulka. Perearstidele saadetakse kogu vajalik info nende aastanumbrite kohta ja ka nimekirjad naistest, kes kutsed saavad. Kui naine teab, et peaks olema põhimõtteliselt kutsutud, võib ta ka ilma paberita vastuvõtule registreerida.“

PAP-testile kutsutakse naisi kolmeaastase vahega. Kui naine tuleb skriiningule, võtab ämmaemand vastuvõtul naiselt PAP-testi. Dr Niine-Roolaht palub patsientidel mitte segi ajada – skriiningul käimine ei ole arsti vastuvõtt ning selgitab, mis saab pärast skriiningul käimist edasi: „Vastusest teavitatakse. Kas telefoni või e-posti teel, see lepitakse kokku vastuvõtul. Kui PAP-testis esinevad muutused, siis me pakume võimalust tulla kiiresti, vajadusel nädala jooksul täiendavateks uuringuteks ja raviks naistearsti vastuvõtule. PAP-testis võivad esineda põletikulised muutused, emakakaela düsplaasia – emakakaela vähieelne seisund, emakakaela vähk. Meie haiglas on võimalused kõikide nende seisundite raviks, kaasa arvatud emakakaelavähi kirurgiline, kiiritus- ja keemiaravi.“
Dr Niine-Roolaht rõhutab, et skriiningu eesmärgiks on avastada emakakaelavähi-eelset seisundit ja vähi varaseid staadiume, mille puhul on võimalik täielik ja fertiilsust säilitav ravi.

Lisateenusena pakub Regionaalhaigla patsientidele võimalust vaktsineerida ennast Inimese Papilloom-viiruse (HPV) vastu, HPV põhjustab emakakaela vähki. Mõlemad HPV vaktsiinid on PERH-il olemas, patsient saab kohe arstivisiidiga samal päeval vaktsineerida ega pea eraldi retseptiga apteeki minema. Vaktsineerimine on küll tasuline, aga vaktsiini hinnad on haiglas soodsamad kui apteegis.

Regionaalhaiglas toimub skriininguprogramm alates 1. veebruarist. „Ilusti on käima läinud!“ tunneb dr Niine-Roolaht heameelt. Tohtri sõnutsi on emakakaelavähi sõeluuringu probleemiks Eestis naiste vähene reageerimine kutsetele. Veebruarist on Regionaalhaigla näol üks koht juures, loodetavasti teeb see naistele skriiningul käimise mugavamaks.

Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada