Tupeseen teeb muret...

Tupeseen teeb muret...

Tupeseen ehk kandidoos on tänapäeval naiste hulgas suureks probleemiks ja üks sagedasemaid naistearsti poole pöördumise põhjuseid, kirjutab Medicover Eesti AS naistearst Katrin Seemen.

„Kandidoosi põhjustavad Candida erinevad liigid, põhiliselt Candida albicans. Candida kuulub inimese normaalsesse mikrofloorasse ja soodustavate faktorite mõjul hakkab paljunema ning põhjustab kaebusi. Stress, ravimid (eelkõige antibiootikumid), tampoonide ja pesukaitsete kasutamine - kõik need on kandidoosi soodustavad faktorid. Suur tähtsus on ka toitumisel. On teada, et kandidoosi soodustab liigne suhkrust ja valgest jahust toiduainete tarbimine. Naised, kes kasutavad pikka aega hormonaalseid rasestumisvastaseid vahendeid (näit. pille), on sageli hädas tupeseenega. Nagu kõikide haiguste puhul, on ka kandidoosi esinemisel ja kordumisel suur tähtsus organismi enda immuunsüsteemil. Samuti võivad hormonaalsed muutused organismis soodustada kandidoosi tekkimist, nii on raseduse ajal tupeseen väga sage probleem,“ kirjeldab dr Seemen.

„ Tupeseent on tavaliselt kerge ära tunda, sest tüüpilisteks kaebusteks on sügelus tupes ja välistel suguelunditel. Naised, kellel on tupeseen vähemalt korra olnud, tunnevaed selle kergesti ära,“ räägib arst.

„Oluline on intiimpesuks kasutada spetsiaalset intiimpesugeeli või vett, kindlasti mitte seepi ega dušigeeli. Vajalikke laktobatsille sisaldavad tupekuulid, mis taastavad normaalse tupe mikrofloora, aitavad samuti kaebusi leevendada, kuid eelkõige ennetavad ja väldivad tupeseene kordumist. Kui käsimüügis saadaval olevaid preparaate kasutades nädala jooksul kaebused ei taandu, on vajalik pöörduda oma naistearsti või ka perearsti poole,“ soovitab ta.

Täisversioon artiklist ilmus oktoobrikuu ajakirjast Apteeker.

Küsi naistearsti nõu siit.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada