Tugev stress takistab rasestumist

Tugev stress takistab rasestumist

Esmakordselt on teaduslikult tõestatud, et tugev stress võib rasestumist edasi lükata.

Oxfordi ülikooli teadlased mõõtsid loomulikul teel rasestuda püüdvate naiste stressihormoonide taset ja leidsid, et kõige kõrgema näitajaga naistel oli rasestumise tõenäosus väiksem kui teistel, vahendab BBC.

Teadlaste sõnul võib mõnesid paare aidata lõõgastumine, kuid tarvis on põhjalikumaid uuringuid.

Ajakirjas Fertility and Sterility ilmunud uurimuse käigus jälgiti 274 hea tervisliku seisundiga naist vanuses 18–40, kes püüdsid jääda lapseootele.

Teadaolevalt mõjutavad rasestumist sellised tegurid nagu vanus, suitsetamine, kehakaal ja alkoholi tarvitamine, kuid stressi mõju on vähem uuritud.

Uurijad olid mõõtnud kahe stressihormooni – kriisiolukordades tekkiva adrenaliini ja kroonilise stressiga seotud kortisooli – taset süljes.

Naistel, kelle alfa-amülaasi tase (adrenaliinisisalduse indikaator) oli kõige kõrgem, oli rasestumise tõenäosus sellesama kuu viljakatel päevadel umbes 12% võrra väiksem kui nendel, kellel see tase oli kõige madalam.

Samas ei täheldatud, et rasestumise tõenäosust oleks kuidagi mõjutanud kortisooli tase.

Siiani on stressi ja viljatuse seose kohta avaldatud ainult naeruväärseid aruandeid ja teaduslikke tõendusmaterjale on nappinud.

Dr Cecilia Pyper Oxfordi ülikooli sünnieelse epidemioloogia osakonnast märkis, et uurimuse eesmärk oli saada parem ülevaade teguritest, mis mõjutavad hea tervisliku seisundiga naiste rasedust.

Ta sõnas: „See on esimene uurimus, mis tõestab, et stressi bioloogiline tase on seotud naise rasestumise tõenäosusega selsamal kuul.

Need leiud toetavad seisukohta, et kui püütakse rasedaks jääda, tuleb sellesse suhtuda võimalikult pingevabalt.

Mõnedel juhtudel võib abi olla lõõgastumisvõtetest, nõustamisest või isegi joogast ja mediteerimisest.“

Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada