Diabeediga seotud hormoonid võivad mõjutada ka viljakust

Diabeediga seotud hormoonid võivad mõjutada ka viljakust

Värske hiirtel läbiviidud uuring näitas, et hormoonid leptiin ja insuliin teevad ajus koostööd, et hoida kontrolli all veresuhkru taset ja uurijate üllatuseks ka naiste viljakust.

Tulemused näivad viitavat ka sellele, et diabeet ja ülekaalulisus ei pea alati ilmtingimata seotud olema, kirjutab HealthDay News.

„Paljud inimesed ja isegi paljud arstid on seisukohal, et diabeedi väljakujunemine on üksnes ülekaalulisuse kõrvalnähe,“ selgitas uuringu juhtiv autor ja Texase Ülikooli Edela Meditsiinikeskuse (Southwestern Medical Center) sisehaiguste ja farmakoloogia professor dr Joel Elmquist pressiteates. „Meie tulemused osutavad sellele, et see ei pruugi nii olla, vähemalt mitte hiirtel. Me suudame muuta loomad väga diabeetiliseks ilma et nad muutuksid ülekaaluliseks. See viitab sellele, et ajus võib nende signaalide jaoks olla mingi ümberlüliti või takistite ahel. See aitaks selgitada leptiini tugevat diabeedivastast toimet.“

Elmquist lisas, et uuringud viitavad sellele, et 2. tüüpi diabeedi väljakujunemiseks ei pea inimene olema ülekaaluline.

Professori sõnul annavad uuringu tulemused uut teavet selle kohta, kuidas ajurakud reguleerivad glükoosi ja insuliini kogust veres. Teadlaste arvates mängivad teatud ajurakud isu pärssiva toime tõttu väga olulist rolli kaalulanguse esilekutsumisel.

Lisaks ainevahetusega seotud teabele said teadlased uuringu abil teada ka seda, et nendel emastel hiirtel, kellel oli kõige rohkem selliseid ajurakke, mis ei suutnud hormoone töödelda, esines probleeme paljunemisel ja nende pesakonnad olid väiksemad.

Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada