Noore vähi ravi on tulemuslik

Günekoloogiline onkoloogia
on meditsiini haru, kus tegeldakse naiste pahaloomuliste kasvajate diagnostika ja raviga.

Noore vähi ravi on tulemuslik

Günekoloogiline onkoloogia on meditsiimharu, mis tegeleb naistel esinevate suguelundite kasvajate raviga. Teisisõnu kuulub günekoloog-onkoloogi töövaldkonda väliste suguelundite, tupe, emakakaela, emakakeha, munajuha, munasarja väärastimud rasedusest arenenud kasvajate diagnostika ja ravi. Siia võiks tinglikult lisada veel ka rinnanäärme kasvajad, kuid praegusel ajal tegeleb nende haigetega meil Eestis eraldi spetsialist mammoloog. Igal aastal lisandub Eestis umbes 500-600 uut günekoloogilise vähiga haiget ja teist samapalju rinnavähiga patsienti. Umbes pooled neist on terveks ravitavad, ülejäänute puhul on meie võimuses vaid elu pikendada teatud ulatuses ning parandada selle kvaliteeti. On muutunud traditsiooniks, et kord aastas seoses vähinädalaga räägime neist haigustest. Teema on lugejale ebameeldiv, sest siiani püsib rahva seas müüt, et kui juba vähk diagnoositakse, on elupäevad loetud. Ei ole see aga sugugi nii.

Vähiravi tulemuslikkust mõjutavad nii patsiendipoolsed kui meditsiiniabist sõltuvad tegurid. Väga oluline on, kui vara haiguse diagnoosime. Kui kasvaja algab ühe organi paikse kahjustusega, siis olenevalt haigusest läheb ta kiiresti üle kogu organismi patoloogiaks. Algava vähi ravi on tulemuslik, patsient tervistub. Siiretega vähi puhul on arstil vaid piltlikult väljendades tuletõrjuja osa - kus leeki märkame, seal üritame teda summutada, kui võimalik. Tuleb märkida, et vähiravi on patsiendile väga koormav: operatsioonid on ulatuslikud, sageli riskantsed, kiiritus ja keemiaravi annavad väga tugeva koormuse kogu organismile. Oma haigeid me valida ei saa, vähk tabab nii noori kui vanu, nii kaasuvate raskete krooniliste haigustega naisi kui terveid. Loogiline, et noort ja tugevat naist võime märksa agressiivsemalt ravida kui eakat rasket südamehaiget, sest nende sisemised reservid on hoopis erinevad. Siit jõuame teise ehk meditsiinipoolse faktorini. Oluline on, et arst, kelle poole esmaste vaevustega pöördutakse, mõtleks ka pealtnäha tagasihoidliku tupepõletiku või veritsuse puhul võimalusele, et tegemist võiks olla ka pahaloomulise kasvajaga. Oluline on varajane diagnoos. Kui pahaloomuline kasvaja on diagnoositud, tuleb mängu juba järgmine faktor - kes ravib ja kus.

Eestis antakse spetsialiseeritud onko-günekoloogilist abi Tallinnas Põhja-Eesti Regionaalhaigla Onkoloogiahaiglas Hiiul ja Tartu Ülikooli Onkoloogia-hematoloogia kliinikus. Vaid neis kahes raviasutuses töötavad kasvajate ravile spetsialiseenmud günekoloogid. Kasvajate ravi on alati kombineeritud, iga haige puhul tehakse peale vajalikke uuringuid raviplaan, kuidas just tema puhul on kõige õigem ravitaktika. Arvestades haige üldseisundit ja haiguse staadiumi, valime operatsiooni meetodi ja ulatuse, kiiritusravi ja keemiaravi doosid ning nende omavahelise järjekorra. Oluline on mainida, et kirurgia kvaliteet on väga oluline. Günekoloogilise onkoloogia osakondades pakume selles osas parimat ravi, sest teeme seda iga päev ja kogemus on suur.

Nüüd olulisema juurde. Iga naine sõltumata east peaks teadvustama enesele, et ta võib olla tulevikus vähipatsient. Me ei taha, et te ise enesele diagnoose hakkate panema. Leidke enesele günekoloog, kellega teil tekib usalduslik vahekord ja külastage teda minimaalselt kord aastas. Kui teil tekib rohkenenud voolus, kui menstruaaltsüklis on häireid, esineb valusid või vereeritust menopausi ajal, konsulteerige arstiga. Rääkige oma lähedastega, kui teie lähisugulastel on olnud günekoloogilist vähki, on teiegi risk pisut kõrgem. Samuti teavitage onkoloogilistest haigustest oma lähisugulastel oma perearsti ja günekoloogi. Olles realistid, teame et vähktõbi sageneb ja ka nooreneb, tuleb anda endast parim, et võimalikult varakult ta kas ennetada või avastada, see on arsti ja patsiendi vaheline koostöö. Kui aga haigus diagnoositakse, oleme meie, onko-günekoloogid valmis teid ravima kooskõlas rahvusvaheliselt väljatöötatud raviprogrammidega.

Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada