Veenilaiendeid annab ennetada

Veenilaiendeid annab ennetada

Üha enam naisi, nii noori kui vanemaid, kannatab paistes, valutavate ja väsinud jalgade tõttu. Meditsiinikirjanduse andmetel esineb jalgadel veenilaiendeid kümnest inimesest ühel, ent naised on sellest hädast ohustatud neli korda rohkem kui mehed.


Viited: tugisukad

Kõige sagedamini tekivad veenilaiendid inimestel, kellel on pärilik eelsoodumus. Seetõttu peaksid just need, kelle vanematel või vanavanematel esineb veenilaiendeid, varakult mõtlema nende ennetamisele.

Veenilaiendite teke on tõenäoline naistel, kes oma töö tõttu peavad pidevalt püsti seisma või istuma. On tõestatud, et veenilaiendite tekke üks põhjusi võib olla ka liikumisvaegus ja ülekaal, mis mõjuvad vereringele halvasti.

Erilist tähelepanu tuleks oma jalgadele pöörata raseduse ajal, sest suurenenud emaka surve tõttu on takistatud venoosse vere äravool ja oht veenilaiendite tekkeks suurenenud.

Tegemist ei ole pelgalt kosmeetilise probleemiga - veenilaiendeid võib põhjustada ka tõsine haigus, näiteks süvaveenide ummistus põletiku või trauma tõttu. Igal juhul tuleks arstiga arutada, millist ravimeetodit kasutada. Alati ei ole kõige otstarbekam veenilaiendeid kirurgiliselt eemaldada, vaid soovitud tulemuse saab lihtsamaid ravimeetodeid kasutades.


KAS VEENILAIENDITE TEKKIMIST ON VÕIMALIK ÄRA HOIDA?

On küll. Iga inimene võib oma jalgu treenida, hoiduda pikaajalisest seismisest ja istumisest.

Mõned näpunäited:

  • Võimalikult sageli asetage jalad kõrgemale.
  • Masseerige jalgu iga päev kergelt ja aeglaselt hüppeliigese piirkonnast põlve suunas.
  • Vähemalt kord päevas tehke harjutusi säärelihastele: tõuske varvastele ja kandadele.
  • Jalutage palju, sõitke jalgrattaga, ujuge.

Kui aga liikumiseks ja treenimiseks ei jätku piisavalt aega või tahtmist, siis tasuks juba varakult muretseda spetsiaalsed sukkpüksid, mis toetavad jalgu, hoiavad ära jalgade väsimise, tursed ja suunavad veenivere õigesse suunda.


MIS ON SURVETERAAPIA?

Vereringepuudulikkuse vältimiseks ja raviks on välja töötatud igapäevane surveteraapia -ravisukkpükste kandmine.

Kaasaegseid ravisukki iseloomustavad eelkõige ideaalne istuvus ja mugavus, samuti läbipaistvus, pehmus, vastupidavus. Võimalik on valida suure hulga värvide ja mudelite seast just endale sobiv.

Elastikniidi tüüp, samuti pinge ja valmistamisviis määravad suka surve jalale, mida väljendatakse mmHg-s. Sukkpükste surve on tugevam pahkluu piirkonnas ja väiksem reieosal. See aitab suunata verd südame poole ja hoiab ära vere kogunemise veenidesse.


RAVISUKKI MÜÜAKSE APTEEKIDES JA TERVISEPOODIDES

Sukkade ostmisel tuleb lisaks õige surve valikule leida sobiv number, sest surve jalale peab olema tuntav, kuid mitte pigistav. Selles kõiges on abiks tabel sukakarbil, peab teadma ka kandja pikkust ning kehakaalu. Nõu tasub küsida apteekrilt ja raviarstilt.


MILLAL TULEKS NÕU PIDADA ARSTIGA?

  • Jalavalud, raskustunne, vaevus, pakitsus, väsimus.
  • Jalalihaste krambid.
  • Nähtavad laienenud veenid.
  • Tursed liigeste piirkonnas.
  • Nahk tõmbub pruunikaks-sinakaks või sügeleb.
  • Jalahaavandid.


JÄRGNEV KIRJELDUS ON ABIKS ÕIGE SUKA VALIKUL:

  • Kerge survega 40 den (7-9 mmHg) sukkpükse soovitatakse veenilaiendite vältimiseks kõigile naistele. Kindlasti peaksid selliseid sukki kandma naised, kellel on veenilaiendite tekkeks pärilik eelsoodumus, ülekaal, pikaajalist istumist või seismist nõudev tööviis. Kerge surve toetab jalgu, hoiab ära väsimuse ja tursed. Saadaval rasedale mõeldud mudel.

  • Keskmise survega 70 den (15-18 mmHg) sukatooted avaldavad jalgadele kasulikku mikromasseerivat toimet ning sobivad neile, kelle jalad väsivad, on turses või kui ilmuvad esimesed veresoonelaiendid. Kuna sellised vereringehäired võivad esineda raseduse ajal, on olemas spetsiaalselt rasedale mõeldud mudel.

  • Keskmise kuni tugeva survega 140 den (19-22 mmHg) ja tugeva survega 180 den (23-26 mmHg) sukkpüksid on mõeldud veenihaiguste raviks, kuid on läbipaistvad ja peaksid rahuldama ka noorte naiste nõudmisi. Keskmise ja tugeva survega sukkpükste kandmine on näidustatud venoosse puudulikkuse, sealhulgas ka krooniliste haiguste puhul, millega kaasnevad veenilaiendid, jalgade väsimus ja tursed. Neid mudeleid soovitatakse kanda ka pindmise tromboflebiidi korral ja operatsioonijärgseks profülaktikaks. Saadaval on mudel rasedatele.

  • Väga tugeva survega ehk meditsiinilisi (25-30 mmHg) ja (34-40 mmHg) sukatooteid kantakse üksnes arsti ettekirjutusel, sest need on näidustatud raske venoosse puudulikkusega krooniliste veenihaiguste puhul, millega kaasnevad ulatuslikud veenilaiendid, veenipõletikud, tursed ja haavandid. Meditsiinilisi sukkpükse soovitatakse ka veenioperatsioonide, skleroteraapia ja jalatraumade ning luumurdude taastusraviks.

Kaunid jalad tõstavad naise enesekindlust ja veetlust. Tea, et sinu jalgade tervis sõltub paljuski sinust endast. Alusta oma jalgade eest hoolitsemisega juba täna!


Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada