Kolm erinevat tüüpi nahavähki

Kolm erinevat tüüpi nahavähki

Nahavähi korral on varane haiguse avastamine on kõige kindlam tee tervistumisele. Jälgige enda naha muutusi tähelepanelikult. Kahtluse korral pöörduge perearsti poole. Siin ülevaade kolmest nahavähi tüübist.

Aktiiniline ehk päikesesarvestumus

See nahavähi vorm on üks kõige sagedasematest nahavähi varajastest vormidest ja võib areneda invasiivseks lamerakuliseks vähiks. Tegemist on eluohtliku nahavähiga, kui jätta see ravimata. Päikesesarvestumus võib tekkida igaühel korduvast päikesekiirgusest. Nahka mõjutab ka elu jooksul saadud summaarne kiirgusdoos. Enamasti esineb haiguskoldeid nendes kehapiirkondades, mis on rohkem päikese käes: näol, kaelal, kõrvadel, õlgadel ja kätel. Nahale tekivad erineva suuruse ja kujuga ketendavad ning punetavad laigud. Sageli tundub nahk katsumisel kare nagu liivapaber. Haigust saab ravida krüoteraapiaga (külmutamine), salvidega (bioloogiline ja keemiline ravi), kirurgiliselt ning fotodünaamilise valgusraviga.

päikesearvestumus

Basaalrakk-nahavähk

Basaalrakk-nahavähk on kõige sagedamini esinev nahavähi tüüp. Nahale tekib sõlmjas vohand või punetav ja ketendav laik, mis hiljem haavandub. Kasv on aeglane, kestab kuid ja aastaid. Kui kasvaja jätta õigel ajal ravimata, tekib veritsus ning kasv nahaalustesse kudedesse – lihastesse, veresoontesse, närvidesse ja luudesse. Basaalrakk-nahavähk ei levi organismis teistesse organitesse ega anna siirdeid.

basaal

Lamerakk-nahavähk

Nahale tekkib sõlmjas vohand või punetav ja ketendav laik, mis hiljem haavandub. Lamerakk-nahavähk võib intensiivselt vohada ning hävitada ümbritsevaid kudesid. Erinevalt basaalrakk- nahavähist võib see kasvaja anda siirdeid, levides lümfisõlmede ja vere kaudu teistesse organitesse ning kudedesse. Seetõttu on oluline alustada ravi haiguse varases staadiumis. On hea teada, et kui nahavähk on diagnoositud ja ravitud õigel ajal, on tervistumise võimalus 95%. Nahavähi diagnostika ja ravi Nahavähi diagnoosi täpsustamiseks ja kinnitamiseks on vajalik biopsia – koeproovi võtmine ja raku-uuring. Kui selgub, et tegemist on nahavähiga, siis tuleb kasvaja eemaldada. Sobiva ravimeetodi valib arst, otsustades kasvaja rakutüübi, paikme ja suuruse järgi.

lamerakuline


Võimalikud ravimeetodid on:

• kirurgiline ravi
• bioloogiline salvravi
• keemiline salvravi
• krüoravi (külmutamine)
• fotodünaamiline ravi
• kiiritusravi

Tekst pärineb trükisest "Kuidas ennetada nahavähki?", mille koostas ja kirjastas Celsius Healthcare. Trükise väljaandmist on finantseerinud Eesti Haigekassa.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

1 kommentaari

Gea
24.07.11 23:55
Aktiiniline ehk päikesesarvestumus ...
Tekkis selle kohta kohe küsimus.
Mul mõnikord tuleb selline kare laik(kui katsuda) ja samas kaob ka ära.
Kas see võib olla sama asi või midagi muud?
-497
   
+594

Lisa kommentaar

Saada