Perearst: tervis sõltub ka tahtmisest ja võimalustest

Perearst: tervis sõltub ka tahtmisest ja võimalustest

Perearst Urmas Takkeri sõnul on Eesti mehed muutunud terviseteadlikumaks. Samas ei määra tervist vaid meditsiini suutlikkus, oma osa on ka tahtmisel ja võimalustel, räägib Takker algaval uroloogia nädalal.

Suurimat riski Eesti meeste tervisele kujutavad perearsti sõnul südamehaigused. „Kui vaadata surma põhjuseid, siis mehed surevad peamiselt südame- ja veresoonkonna haiguste, insultide, vähi, mürgistuste, õnnetusjuhtumite tõttu,“ räägib Takker. „Suremus südame- ja veresoonkonna haigustesse ning õnnetusjuhtumitesse on samas vähenenud,“ lisab arst.

Takker nendib, et arengud on samas positiivsed: „Eesti mees elab praegu kauem kui kunagi varem ning viimaste aastate oodatav meeste eluiga sünnimomendil on rekordiline“.

Perearst kinnitab, et mehed on võrreldes varasemaga terviseteadlikumad. Ta toob välja, et mehi jälgitakse perearsti juures süsteemselt: „Perearstid pööravad tähelepanu suurimatele terviseprobleemidele – südame- ja veresoonkonna haigused, diabeet, kilpnäärme alatalitlus, infarktijärgsed patsiendid. Võib olla on selline jälgimine hakanud esimesi tulemusi andma,“ pakub ta.

Kuid mitte ainult - positiivne muutus meeste tervises on tingitud mitmest põhjusest:  „Oluline on teadlikkus ja elustiil – mehed liiguvad rohkem,  suitsetatakse vähem, teadmised on paremaks muutunud. Ka võimalused on muutunud - näiteks on rohkem spordiklubisid ja toitumine on paranenud, varem seda ei olnud,“ räägib Takker ning lisab „Tervis sõltub ka ühiskonnast ja selle väärtustest. Ainult meditsiini suutlikkus pole määrav, oma osa on ka tahtmistel ja võimalustel“.

Tervisemurega perearstile

Kuigi mehed ei ole väga varmad arsti juurde üldse minema, peaks tervisemurega pöörduma esmalt oma perearsti poole. „Tervisekorraldus on meil selline, et perearst on esimene kontakt, kus oma murele saab lahenduse,“ selgitab Takker. Arst rõhutab, et ka siis, kui pole selge, kas arsti poole üldse pöörduda, võib ju arstilt või pereõelt nõu küsida.

„On ka portaale, kus on lisalugemist ja saab teha erinevaid teste. Ka seal tekivad küsimused või soovitavad testid edasisteks uuringuteks ja konsultatsiooniks perearsti poole pöörduda,“ toob Takker välja.

„Tihti on probleem selles, et oma tervisele ei pöörata nii palju tähelepanu. Näiteks eelkõige kusemishäirete puhul arvatakse, et need on normaalne vananemise märk ja muutusi ei panda tähele,“ räägib Takker.

Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada