Margus Punab: 14-22% Eesti meestest põeb prostatiiti

Margus Punab: 14-22% Eesti meestest põeb prostatiiti

Tartus toimunud Südame-veresoonkonna haiguste ennetamise programmi seminaril esines androloog Margus Punab ettekandega teemal „Mehe seksuaaltervis ja süda”, kus rääkis lähemalt Eesti meeste enneaegsest füüsilisest ja psüühilisest kulumisest, mis viib mehed destruktiivse käitumise või hoolimatuseni nii enese kui teiste suhtes.

Ettekande põhiteemadeks olid viljatus, hüpogonadism, seksuaalhäired ning prostatiit. Dr Punab rõhutas, et kõigil neil haigustel on samad riskitegurid, mis südameveresoonkonnahaigustelgi.
 
„Prostatiit on levinumaid haigusi meie kultuuriruumis,” kinnitas Margus Punab ettekande esimese teema juures peatudes. Eestis põeb seda haigust tema kinnitusel ligi 14-22% meestest.  „Haigusele on iseloomulik genitaalpiirkonna valu ning ebameeldivustunne, alumiste kuseteede sümptomaatika ja kusemishäired, seksuaalhäired ning partneri sugutrakti põletikud. Prostatiit tähendab oksüdatiivset stressi kogu organismi tasemel, olles seega üheks esimestest kahjustustest kardiovaskulaartasandil,” hoiatas kogenud meestearst.
 
Hüpogonadismist ja metaboolsest sündroomist rääkides selgitas dr Punab, et pikka aega peeti neid eraldiseisvateks haigusteks. Hetkel valitseb arvamus, et tegemist on siiski üsna sarnaste seisunditega. Hüpogonadismi puhul langeb testosterooni tase. Testosteroon on aga mehe organismis tähtsamaid bioregulaatoreid – praktiliselt kõigis rakutüüpides on testosterooni retseptorid olemas, mis tähendab, et see meessuguhormoon osaleb enamike rakkude talitluses.

Kui testosteroon langeb, mõjutab see omakorda vere lipiidide näitajaid, põletikumarkereid, kehamassiindeksit jm. Hüpogonadismi puhul tõuseb metaboolse sündroomi ja 2. tüüpi diabeedi risk, samuti on kiirem ateroskleroosi kulg. „Sageli tekib küsimus – mis on primaarne? Kas enne tekib üldhaigestumine või langeb enne testosteroon?,” viskas dr Punab õhku küsimuse, kumb haigus on põhjus ja kumb tagajärg.
 
Testosterooni languse erinevatest põhjustest rääkides viitas Margus Punab kõigepealt mehe vanusele. „Testosterooni tippväärtus on meestel vahemikus 20 – 30 aastat. Pärast seda hakkab hormooni hulk järk-järgult langema. Palju sõltub ka inimese elustiilist: ületöötamisest, stressist, munandihaigustest. Kui testosteroon langeb, siis LH (luteiniseeriv hormoon) tõuseb kompensatoorselt (põhjuseks munandi funktsiooni halvenemine).” Teiseks põhjuseks võib dr Punabi sõnul olla ülekaalulisus. Iseloomulik on vaba ja üldise testosterooni madal tase ning normaalses või veidi langenud hulgas LH. Testosterooni langust põhjustavad ka kaasnevad üldhaigused. Oluline roll on suitsetamisel, mille tulemusena tõuseb küll SHBG (suguhormoone siduva globuliini), LH ja üldtestosterooni tase, kuid vaba testosteroon püsib siiski madalana.
 
Hilisalgusega hüpogonadism on mehe vananemisega seotud kliiniline ja biokeemiline sündroom. Kliinilisteks nähtudeks on siin libido ja erektsioonivõime langus, meeleolu ebastabiilsus, intellekti ning kognitiivsete võimete langus, depressivsus ja ärrituvuse süvenemine, unehäired ning lihasmahu ja  - jõu langus.  „Testosterooni tase <8nmol vajab kindlasti asendusravi. Kui testosterooni tase on >12nmol, pole asendamine otseselt näidustatud, kuid kõik oleneb testosterooni lähteväärtusest,” kinnitas dr Punab. 
 
Margus Punab rääkis lähemalt ka erektsioonihäiretest, meenutades, et kui tema arstina tööle asus, peeti normaalseks, et üle 50 aastased mehed enam ei seksi. Õnneks on see suhtumine muutunud. Samas on murettekitavat palju: Eesti mees jääb impotendiks ning sureb ära 12 a varem, kui Rootsi mees.  Dr Punabi sõnul on selle taga meeste enneaegne füüsiline ja psüühiline kulumine, mis viib mehed destruktiivse käitumise või hoolimatuseni nii enese kui teiste suhtes.

Pildil Magus Punab. Pilt Scanpix.

Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada