Väikelaps võib olla noorim patsient, kellel on kunagi diagnoositud teise tüübi diabeet

Väikelaps võib olla noorim patsient, kellel on kunagi diagnoositud teise tüübi diabeet

Arvatakse, et kolmeaastane Texase tüdruk on kõige noorem isik, kellel on kunagi diagnoositud teise tüübi diabeet.

Juhtumi aruande esitas 16. detsembril Euroopa diabeediuuringute assotsiatsiooni (EASD) 2015. aasta konverentsil plakatettekannete arutelusessioonil Houstonis asuva Texase Ülikooli terviseteaduste keskuse pediaatrilise endokrinoloogia direktor Michael Yafi (MD).

Kuid küsimuste ja vastuste ajal tõstatas sessiooni moderaator, Soomes asuva Helsingi Ülikooli endokrinoloogiaosakonna juhataja Tiinamaija Tuomi (MD, PhD) alternatiivse diagnoosi võimaluse: noorte küpsuseas algav diabeet (MODY - maturity-onset diabetes of the young).

Kolmeaastane Ladina-Ameerika päritolu tüdruk, kes kaalus 35 kg, pöördus dr Yafi pediaatrilise endokrinoloogia kliinikusse rasvumuse tõttu.

Dr Yafi märkis, et kuigi laps ei tundunud olevat haige, esines tal polüuuria ja polüdipsia, mistõttu tehti talle sõeluuringud ja leiti, et tal oli plasma paastuglükoos 230 mg/dl (12,6 mmol/l) ja HbA1c 7,2%. Tüdrukul oli positiivne C-peptiid (6,9 ng/ml) ja ta oli negatiivne antiglutaamhappe dekarboksülaasi või saarekeste rakkude antikehade suhtes. Seega diagnoositi tal teise tüübi diabeet.

Vanemaid, kellel olid väga halvad toitumistavad, nõustati eluviisi muutmise osas ja tüdruk hakkas saama metformiini vedelat ravimvormi. Ta kaotas 25 protsenti kehakaalust ja lõpuks katkestati ravi metformiiniga. Kuus kuud pärast diagnoosimist oli tal endiselt normaalne veresuhkrusisaldus ja HbA1c oli 5,3 protsenti.

Pärast esitlust küsis dr Tuomi dr Yafilt, kas ta oli kindel, et lapsel oli ka tegelikult teise tüübi diabeet. Ta märkis, et kui tüdrukul oli MODY mutatsioon, on koos rasvumusega võimalik, et tal võis esialgu olla väga tugev hüperglükeemia, kuid see oleks muutunud normaalseks koos eluviisi muutustega, nii et võib-olla ei olnud metformiinil sellega midagi tegemist.

Dr Yafi vastas, et diabeedi tugeva perekondliku anamneesi puudumise ja MODY testi suure maksumuse tõttu otsustas ta, et selle tellimine ei ole vajalik.

Allikas: Euroopa diabeediuuringute assotsiatsiooni (EASD) 2015. aasta konverents. Stockholm, Rootsi. Ülevaade 303, esitatud 16. septembril, 2015.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada