Diabeedi seos viirusega on kinnitunud

Diabeedi seos viirusega on kinnitunud

Austraalias tehtud uuringu tulemused viitavad, et 1. tüüpi diabeediga lastel on ligi kümme korda suurem tõenäosus viirusinfektsiooni esinemiseks kui tervetel lastel.

Lapseea diabeeti on seostatud enteroviirustega, mis võivad põhjustada külmetushaigusi, gripilaadset haigestumist ja isegi meningiiti.

Küll aga ei tõesta Austraalia töörühma poolt ajakirjas British Medical Journal avaldatud ülevaade 26 uuringust, et viirus põhjustab diabeeti, vahendab BBC.

Diabetes UK sõnul on 1. tüüpi diabeedi põhjuse kindlakstegemiseks vaja rohkem uuringuid.

1. tüüpi diabeediga on seotud geneetilised tegurid, kuid need ei selgita haigestumuse suurenemist, seega otsivad teadlased keskkonnategureid.

Üheks neist arvatakse olevat enteroviirus, kuid senised viirust käsitlevad uuringud ei ole andnud järjekindlaid tulemusi.

New South Wales’i ülikooli ning Sydneys asuva endokrinoloogia ja diabeediinstituudi teadlased koondasid mitmete töörühmade andmed, et saada otsustavamat vastust.

Nad vaatasid üle 26 eri uuringu andmed, milles osales 4448 patsienti, ning järeldasid: "Seos molekulaarsete meetoditega avastatud enteroviiruse infektsiooni ja diabeedi vahel oli tugev ning 1. tüüpi diabeedi diagnoosimisel oli lastel enteroviiruse esinemisvõimalus kümnekordne.“

Oxfordi diabeedi-, endokrinoloogia ja metabolismikeskuse konsultant dr Jonathan Levy ütles: "Näib, et tegemist on väga hästi tehtud uuringuga, mis kinnitab seost üsna dramaatilisel moel, eriti uute diagnooside puhul."

Dr Alan Foulis, kes on diabeedi ja viiruste vahelist seost uurinud Glasgow’ kuninglikus haiglas, ütles: "On olemas tõendeid enteroviiruse rolli kohta, kuid erinevaid enteroviiruseid on liiga palju, neid on sadu."

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada