Kasulikud nõuanded emale

Kasulikud nõuanded emale

Beebi esimeste elukuude vältel tuletage endale pidevalt meelde, millises keskkonnas veetis laps eelmised üheksa kuud.

Hoidke last süles niipalju kui võimalik; kallistage, kiigutage ja kussutage teda ning liikuge temaga palju ringi – ka emaüsas ei olnud veel sündimata laps täiesti liikumatu.

Heaks lahenduseks võib olla lapse kanderihmade kasutamine: need jätavad ema käed vabaks, kuid tagavad lapsele samal ajal turva- ja lähedustunde.

Lapsega koos olles püüdke vältida supermarketeid, ühistransporti ning teisi ülerahvastatud ja kärarikkaid kohti. Kui see ei ole võimalik, siis püüdke neid vältida vähemalt pärastlõunasel ja õhtusel ajal, kui seal liigub rohkem inimesi. Kavandage oma päevakava nii, et teil ei oleks koos lapsega üle ühe asjatoimetuse (näiteks arsti või perenõustaja juurde minek) päevas.

Toitke last rinnaga nii sageli, kui ta seda soovib, ja laske tal süüa nii palju, kui ta tahab. Pange imik kõhulihaste tugevdamiseks iga päev mõneks ajaks kõhuli, tehke vastavaid harjutusi, masseerige lapse kõhtu ja ujutage teda vannis.

Beebi gaasivalude all kannatavad lapsed kasvavad ja arenevad normaalselt ning on reeglina täiesti terved. Sellest hoolimata on see vanemate jaoks raske aeg, mistõttu tuleb kogu aeg meeles pidada, et see on ajutine seisund, mis varsti ise mööda läheb.

Tavaliselt kannatavad beebid beebi gaasivaalude (koolikute) all kõige enam teisel elukuul. Kolmandal elukuul nutavad lapsed juba mõnevõrra vähem ja neljanda elukuul need tavaliselt kaovad.


 

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

1 kommentaari

Kerstin
09.12.12 17:37
Jäin rasedaks teises riigis ja seal andis perearst kohe pataka materjale lugemiseks. Gaasivalude kohta lugesin, et Aafrika beebidel neid peaaegu ei esine ja põhjuseks peetakse seda, et emad kannavad beebisid peaaegu kogu päeva enda küljes. Arvatakse, et aitab see, kui laps on pidevalt emaga kontaktis, on ema kõhul või seljal püstiasendis ("krooksud" tulevad välja) ja liigub koos emaga. Võimalik, et minu lapsel poleks gaasivalusid nii või teisiti olnud, igatahes kandsin teda kõhukotis nii jalutuskäikudel kui päeva jooksul mitu korda kodus, kui vähegi võimalik.
-516
   
+570

Lisa kommentaar

Saada