gonorröa 28.12.07 / Suguhaigused

Külastaja küsib:

Jutt tuleb päris pikk, lühidalt ei oska seda kuidagi küsida. See juhtus mõni aasta tagasi, aga ikka on asi kuidagi selguseta.
Nimelt, olin siis 45-aastane ja siiani abielus enam vähem endaealise mehega. Rasestumisvastase vahendina olen kogu aeg kasutanud spiraali. Teadagi, hakkavad selles vanuses ilmneme esimesed premenopausi tunnused, menstruatsiooni tsükkel pole päris korrapärane ja vere eritus kipub olema ka ebaühtlane. Ükskord peale vererohkem menstruatsiooni läksin günekoloogi juurde läbivaatusele ja otsustasime koos, et võtame vahepeal spiraali välja ja laseme organismil puhata. Nii tegimegi. Kolme kuu pärast lasin teha kõik vajalikud proovid ja uuringud. Suvel sai uus spiraal sisse ja mingeid komplikatsioone ei tekkinud, kuigi olen kuulnud, et selles vanuses arstid uue spiraali panemist ei poolda.
Saabus sügis, viiruste ja külmetuste aeg. See aeg on selle vahejuhtumi tõttu väga täpselt meeles. Olin oma mehega vahekorras oktoobri lõpul, samal ajal tundsin, et organismis on mingi gripitaoline viirus, seetõttu polnud ka see suguline kontakt parimate killast, ütleksin, et tegemist oli suisa ärahöörumisega. Organismis gripiviirus, väike palavik, nohu, pidin tööle minema, oli eri olukord, haiguslehele jääda ei saanud. Olen laohoidja ja ees ootas vana laoruumi tühjakskolimine uude ruumi. Seal oli kohutavalt palju tolmu, hallituslõhna. Mul on ametlikult testitud tolmulesta allergia. Tõstsin suures koguses raskusi, ise kõhides, aevastades, punetavaid silmi hõõrudes. Tol hetkel oli mul kindlasti kolm häda: viirushaigus, allergiast tingitud hingamisteede tursed, ealised iseärasused, kõigele lisaks veel maoülihappesus ja reflukshaigus.
Kõige pealt läksin perearstile, kes peale mu hingamisteede ülevaatust kirjutas mulle 2-nädalase antibiootikumi kuuri (kahjuks ei mäleta, mis rohud need olid), aga kui paari nädala pärast kõrva-kurgu-ninaarsti juurde läksin, ütles ta, et nii tugevaid antibiootikume poleks küll tohtinud kirjutada ja pani mu punetavad ja turses hingamisteed allergia arvele.
Töö vajas tegemist, olin mitu nädalat pidevalt raskusi tõstes tugevate allergeenide keskel. Ühel hetkel tundsin, et alakõhtu lõi valu, mis ühe päevaga ei möödunud. Arvasin, et tõstsin oma suhtvärskelt paigaldatud spiraali paigast ära ja läksin günekoloogi vastuvõtule. Ta tegi ultraheli uuringud, vereproovi ja võttis tupeproove.
Vastuste järgi minnes tagas mind pikne-arst rääkis gonorröast ja trihhomonoosist. Püüdsin temaga vaielda, aga tema vaidles vastu, et veri näitab ka, et organismis on põletik ja proov näitab surnud rakke. Mingeid pahalõhnalisi voolusi mul küll polnud ja ka ei mäleta, et ma pissile kogu aeg oleksin tahtnud. Aga võib olla oli see haigus nii algjärgus, et need tunnused ei olnud jõudnud veel välja kujuneda. Üldiselt olen ma selline, et jooksen pigem varem arsti juurde, kui hiljem. Arst kirjutas rohud kahele, vist oli penitsiliin ja ka trihhopol.
See, kuidas mees reageeris, kui ma talle seda ütlesin, pole vist mõtet kirjeldada, sest ründaja pool olin mina, kuna teadsin, et minu poolt oli sugulisel teel nakatumise võimalus täiesti olematu.
Oleme sellest hiljem ka erinevates situatsioonides rääkinud, tema väidab endiselt, et see ei ole temast ja tema oli puhas ja kusjuures polnud tal tõesti mingeid haiguse tunnuseid. Koos elades sellist asja varjata ju ei saa. Nüüd te kindlasti ütlete, et mees oleks pidanud ka kõik proovid ära tegema ja seda nõudsin mina ka, aga kuna tal oli selline töö, et raske oli vaba päeva võtta ja mis eesti meestele omane, nad ei lähe ju enne arstile, kui surmahäda pole. Vihane olin mina ka ja olen sellepärast siiani.
Minu küsimus teile on, et arvestades minu viirushaigust, allergilisi reaktsioone, liigset antibiootikumide kasutamist, ealisi iseärasusi, võib olla mingil määral ka mao ülihappesust KAS LABORANT VÕIS DIAGNOOSI PANEMISEL EKSIDA ja mis mul seal organismis siis toimus? Inimesega kaua koos olles, tead ju ta põhiolemust. Minu mees mingi suur ringitõmbaja küll pole. See pidi olema tema jaoks siis küll väga halb juhus? Olen läbi lugenud nende haiguste kohta raamatuid, netikommentaarid, arstide vastuseid . Aga iga inimese juhtum on eriline, seetõttu tahan ka mina oma erilisele juhtumisele vastust tippspetsialistilt. Olgu lisatud siin veel selline fakt, et peale hingamisteede põletikele kirjutatud ülitugevate antibiootikumide äratarbimise ja gonorröa ja trihhomonoosi diagnoosi saamise vahel mul seks vahekorda polnud. Rääkisin ajavahemikust 1 sügiskuu jooksul.

Arst vastas:

Airi Põder

dr Airi Põder

Dermatoveneroloog

STD & J erapraksis

Mitte kunagi ja mitte iialgi ei saa lõplikult välistada valediagnoosi, kuigi see võimalus on suhteliselt väga väike. Õigupoolest sõltub valediagnoosi esinemise võimalus suuresti uuringumeetodist, millele daignoosid -trihhomonoos ja gonorröa -baseerusid. Kui vastavad diagnoosid põhinesid algmaterjali mikroskoopial, siis on tõenäosus valediagnoosiks suurem kui külvi meetodi ja molekulaarse meetodi puhul (nende meetodite korral on valepositiivne vastus praktiliselt olematu). Samas - mitte kunagi ei saa välistada inimlikku faktorit...