HPV 04.08.07 / Suguhaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 20-aastane neiu.
Selle aasta 1.juunil võttis gynekoloog proovid ja selgus, et mul on HPV. Täpset tyve ma ei tea, ilmselt määratakse see siis, kui novembris uuele vastuvõtule lähen. Mingisuguseid kaebuseid ei ole.

Lugesin ka internetis informatsiooni HPV kohta, kuid mõni asi jäi segaseks.
1) Kõige suurem mure on see, et kuidas ma saan edaspidi suguelu elada (pysipartnerit hetkel pole), sest ma ei taha ju kellelegi seda viirust edasi anda!
2) Kas ma olen nyyd ylejäänud elu potentsiaalne nakkuse edasiandja?
3) Selgusetuks jäigi mulle see, et mida õigupoolest tähendab, et organism võib ise viirusest jagu saada. Kas see jagusaamine tähendab seda, et viirus kaob mul verest ära või jääb viirus lihtsalt nö inaktiivsesse olekusse ning võib soodsatel tingimustel jälle avalduda. Kas HPV on selles suhtes sarnane herpesviirusega? Kui kaua võtab organismil viirusest jagusaamine ning kuidas ma seda teada saan?
4) Perearst tegi mulle 2006 okt kõik suguhaiguste testid (nii ma palusin) ja kõik oli korras. Kas HPV proov kuulub ka nende hulka, mida sellistel puhkudel testitakse? Kas HPV olemasolu uuritakse ka meestel, kui nad suguhaiguste kontrollis käivad?

NB! 31.juulil sain teise Silgardi systi. Saan aru, et vaktsiin kaitseb ainult 6, 11, 16 ja 18 tyybi vastu ning kui ma olen nendest yhega juba nakatunud, siis selle vastu enam kaitset pole. Ent kas vaktsiini olemasolu veres võib nö kaasa aidata viirusest jagusaamisele, kuigi tegu võib olla yldse mõne teise tyvega?

Sai palju kysimusi, kuid loodan, et Te jõuate neile vastata!

Ette tänades

Arst vastas:

Airi Põder

dr Airi Põder

Dermatoveneroloog

STD & J erapraksis

HPV infektsiooni olemasolu ilma konkreetset tüve määramata on praktiliselt kasutu informatsioon, kuna enamik HPV tüvedest on madala või olematu rikskiastmega ja kuuluvad inimese normofloora hulka. Seega oleks mõistlik määrata Teil esineva HPV viiruse tüüp. Alles Teil esineva HPV infektsiooni tüüpi teadeson oleks võimalik vastata Teie küsimustele.
Mis on aga kindel - HPV infektsioon ei kuulu nende analüüside hulka, mis kuuluvad nend rutiinsete testide hulka, millega määramaks sugulisel teel esinevate infektsioonide olemasolu.
Kas vaktsiin võib aidata ka teiste viirusetüüpide korral - võimalik; uuringud vaktsiini ristkaitse üle praegu käivad, mistõttu vastuse sellele küsimusele saab anda paari aasta pärast.