südame rütmihäire 31.08.01 / Südamehaigused

Külastaja küsib:

Tervist!

Olen 43 aastane naine ning 25 aastat kannatanud südame rütmihäire (ekstra-

süstoolia) all. Esimesel 15-20 aastal ei leitud praktiliselt mingit põhjust, mis

oleks võinud seda põhjustada, kuigi periooditi esinesid lisalöögid väga tihedalt

(mitu korda minutis). Ravimitest tarvitasin vahete-vahel panangiini, pea iga

päev korvalooli v. valokordiini ning hiljem ka rahusteid. Umbes 10 aastat tagasi

aasta v. paari jooksul tarvitasin mingit beetablokaatorit (ravimi nimetust ei

mäleta), kuid see ei aidanud.

Umbes 3 aastat tagasi ehhokardiograafia uuringul avastati väga väike klapirike,

mis öeldi olevat kaasasündinud. Kaks korda on tehtud ka Holteri monitooring

(perioodil kui lisalöögid esinesid väga tihedalt, umbes 10-15 korda minutis).

Kui ma õieti mäletan, siis öeldi, et need eksasüstolid tekivad südame erinevates

piirkondades. Mida see võiks tähendada?

Umbes 3-4 viimast aastat tarvitasin etacizini (arvatavasti kirjutasin selle ravimi

nimetuse valesti). Võtsin tavaliselt 1 tbl.päevas ning ajuti aitas väga hästi, kuid

tekkis perioode, kus tundus et üldse ei mõju. Nüüd umbes pool aastat olen tarvi-

tanud tambocor'i (alguses 1 tlb. praegu 1/2 tbl.päevas). Selle aja jooksul ei ole

tekkinud väga tihedaid lisalööke. Palun öelge, kas see ravim ravib või lihtsalt

kõrvaldab tarvitamise ajal lisalöögid? Kas tohib seda tarvitada aastaid? Mida

tähendab lisajuhtetee südames (seda arvas perearst)? Kas selline tunne, et

süda väriseb nagu tahaks seisma jääda, tähendab lisalöökide kuhjumist või

midagi muud (see möödub küll õnneks hetkega, eriti kui tugevalt köhatada või

hästi energiliselt end liigutada)? Kas on lootust, et nii palju aastaid kestnud

häire möödub, paraneb?

Teid ette tänades vastuse eest.

Arst vastas:

dr Meelis Vainu

Kardioloog

Tallinna Diagnostikakeskus

Südame rütmihäired on üsna sageli esinevad subjektiivsed vaevused, mis võivad esineda nii südamehaiguste puhul ka kui ka tervetel isikutel teatud situatsioonides (näiteks kaua kestnud vaimne või füüsiline ülekoormus, sportlastel ületreeningu puhul jne.).

Ravimid, mida kasutatakse rütmihäirete puhul, on raviva toimega, kuid sõltuvalt põhihaigusest, mis põhjustab rutmihäirete tekke, tuleb neid sageli kasutada pikka aega või ka püsivalt. Sageli on vajalik ka preparaatide vahetamine suurema efekti saamiseks. Ravimi kasutamisest saadav soodne toime peab igal juhul ületama võimalikke kahjulike mõjusid.

Lisajuhtetee südames tähendab ebanormaalset erutus-juhte impulsi levimist südames, mille tõttu on häirunud südame tavapärane kokkutõmme. Sellel puhul on ka suurem tõenäosus südamekloppimise hoogude tekkeks. Millised rütmihäired konkreetselt Teil esinevad, seda aitab määrata Holteri monitooring. Eriti juhul kui õnnestub registreerida subjektiivseid vaevusi põhjustav rütmihäire. See on ka suureks abiks parima võimaliku ravimi valimisel. Raviga võivad taolised hood harveneda, kergemaks muutuda ja ka lõplikult kaduda.

Meelis Vainu

Tallinna Diagnostikakeskus