ekstrasüstolid 23.04.01 / Südamehaigused

Külastaja küsib:

Olen 26 aastane ja põdesin viis aastat tagasi müokardiiti. Kuigi paranemine läks hästi, esinevad nüüd aeg-ajalt vahelöögid, eriti pingelistel perioodidel. Olen käinud selle murega südamearsti juures, kuid arsti arvamus oli, et kuna vahelöögid on üksikud (mõnel päeval on neid kümmekond, mõnel päeval üks-kaks või pole üldse), pole ravi vaja. Samas panevad sellised vahelöögid end haigena tundma ja nende pärast kartma. Kas sellised vahelöögid on ohtlikud ja mida saaksin teha neist vabanemiseks?

Arst vastas:

dr Meelis Vainu

Kardioloog

Tallinna Diagnostikakeskus

Vahelöögid ehk ekstrasüstolid võivad esineda mitte ainult haigusega seotult vaid ka täiesti tervetel inimestel. Oluline on määrata rütmihäirete arv ja tüüp ööpäeva vältel, neid vallandavad tegurid, samuti isiku subjektiivne taluvus - kuivõrd need patsienti ennast häirivad. Et täpselt kindlaks määrata rütmi-häirete iseloom, oleks otstarbekas teha EKG ööpäevaringne registreerimine ehk ambulatoorne 24 tunni EKG ehk Holteri monitooring. Selle uuringu andmetele tuginedes on kergem määrata rütmihäirete olemus, ka ohtlikkus ja ravi vajadus. See hõlbustab ka arsti tegevust andmaks Teile soovitusi neist vabanemiseks.

Meelis Vainu

Tallinna Diagnostikakeskus