Südamehaigused 25.07.01 / Südamehaigused

Külastaja küsib:

Olen 21a.neiu.Juba aastaid on mul südamesse äkki valu löönud,et ei saa hingatagi.Seda ei juhtunud tihti,nii ei pööranud sellele suurt tähelepanu.Puberteedieas läksin arsti juurde,uuringuid ei tehtud-olevat liiga noor südamehaiguste jaoks.Nii jäingi uskuma,et valusid võib põhjustada kasvuiga.Nüüd on möödunud aasta igapäevastest valudest rinnus,uuringud on olnud positiivsed.Olen ise närviline inimene,õhtul magama minnes süda klopib tugevasti ja mõtlen hirmuga millal jälle valu lööb.Praeguseks on konkreetne valutamine muutunud teistsuguseks,nagu oleks pinge vöi rõhuks midagi südamele.See on just õhtuti magama minnes,kõhuli ei saa eriti magada,sest hakkab rõhuma ja valu lööb sisse.Kardan juba õhtuid,sest siis hakkab kõik jälle...Olen sale,perekonnas südamehaigeid pole.Spordiga olen kunagi aktiivselt tegelenud,praegu ebaregulaarselt.Ma ei saagi aru milles on asi?Olen väga mures,sest vastupidiselt arstidele tunnen,et kõik ei ole korras.Arstid on soovitanud kasutada palderjani,naistepuna,südame teed,biovitali,veisesüdametilkasid.Olen kõike proovinud,aga midagi pole aidanud,ausalt öeldes olen arg igasuguseid rohtusid võtma.Arstid soovitasid eelnevaid ravimeid kasutada vaid valu korral,või peaks kuurina kasutama?Kui pikk kuur olema peab,sest mina ei tea kas igapäev võib rohtu võtta või ei.Kas rahustavates rohtudest võib sõltuvusse jääda,nt.palderjan,naistepunadinktuur,kas neid peab ka kuurina tarvitama?Kas on tõesti võimalik,et arstid pole viidsinud süveneda,sest olen liiga noor?Olen arstil käinud Mustamäe Polikliinikus,kas oskate soovitada mõnd usaldusväärsemat kohta kus saaks tunda,et sinuga tegeletakse!Jään teie vastust ootama!!!

Arst vastas:

dr Meelis Vainu

Kardioloog

Tallinna Diagnostikakeskus

Teie probleemile on kirja teel pea võimatu lahendust pakkuda. Tuleks täpsustada, milliseid uuringuid on tehtud ja millised on nende tulemused. Valude põhjus võib olla seotud südamega, kuigi sellises vanuses on see väga väikese tõenäosusega kuigi mitte võimatu. Vastavalt diagnoosile tuleks kasutada ka ravimeid, s.h. valuvaigisteid. Oht sõltuvusse jääda on ravimite puhul olemas, Teie poolt nimetatud ravimite osas on see küll kaduvväike.

Uuringuid ja ravi saab teostada perearsti suunamisel vastavasse raviasutusse. Kui see ei rahulda, on inimesel võimalus pöörduda eraarsti poole või ise tasudes ka muudesse raviasutustesse.

Meelis Vainu

Tallinna Diagnostikakeskus