vererõhu mõõtmise aparaadid 17.05.01 / Südamehaigused

Külastaja küsib:

Lgp. dr. Rosenthal

Minu küsimus puudutab vererõhu mõõtmist. Minu abikaasa põeb kõrgvererõhutõbe. Meil on kodus kaks vererõhumõõtmis aparaati. Üks on umbes 10.a.vana, digitaalse näidikuga, mõõdetakse traditsiooniliselt-side ümber käsivarre ja ballooniga pumbatakse õhku. Teise ostsime sel aastal, samuti digitaalne, side asetatakse randmele ja rannet koos aparaadiga hoitakse südame kõrgusel, õhk pumbatakse automaatselt kui käsi on õigel kõrgusel. Probleem on aga selles, et uuem aparaat näitab tavaliselt tunduvalt madalamat näitu, eriti suur on vahe ülemise rõhu osas-eile näiteks: uue aparaadiga 135/89 paar minutit hiljem vanaga mõõtes 175/91.Sellised vahed ei ole muidugi alati nii suured, vahel on näidud ka enam-vähem sarnased. Oleme pidevalt patareisid vahetanud, aga selle tagajärjel ei muutunud midagi. Nüüd mind huvitab kas on asjal mingi loogiline seletus või on üks aparaatidest vigane? Tavaliselt mõõdame rõhku enne uue aparaadiga (see mis vähem näitab) ja seejärel mõne minuti pärast vanaga.

Tänan vastuse eest!

Arst vastas:

dr Arvo Rosenthal

Kardioloog

Südamearst Arvo Rosenthali kabinet

Selline kahe erineva vererõhu aparaadi mõõtmistulemuste lahknemine on väga tüüpiline. Tavaliselt on randmele paigaldatava mansetiga vererõhu aparaadi näitajad madalamad kui õlavarrele paigaldatava mansetiga aparaadi tulemused. See tuleneb anatoomilisest erinevusest nendes piirkondades. Õlavarrel on ainult üks luu ja üks jäme arter, mis surutakse mõõtmise käigus vastu õlavarreluud. Randme piirkonnas on küünarluu, kodarluu ja mitu randmeluud ning randmeliiges. Lisaks sellele on ka randme manseti all kaks palju peenemat arterit kui õlavarre arter. Seetõttu on võimalik,et randmelt mõõtes saadakse väiksem vererõhk kui õlavarrelt mõõtes ja aparaat on seejuures tehniliselt täiesti korras. Mõnel inimesel on need mõõtmistulemused ka võrdsed. Edaspidiste segaduste vältimiseks soovitan Teie aparaadi tulemusi võrrelda arsti poolt kasutatava elavhõbeda sambaga vererõhu aparaadi tulemustega. Seda võrdlust saab teha samal inimesel rahuolekus, algul ühe aparaadiga ja siis kohe teise aparaadiga, samalt käelt mõõtes.

Kõigil oma patsientidel, kellel on vaja regulaarselt vererõhku mõõta, soovitan tavaliselt kasutada õlavarrele paigaldatava mansetiga vererõhu aparaati.

Südamearst Arvo Rosenthal, Sütiste tee 17, Tallinn, tel. 6521055