südame laienemine 18.04.01 / Südamehaigused

Külastaja küsib:

Mida tähendab südame laienemine ,millest see võib põhjustatud olla ja kas see kujutab ka mingit ohtu organismile.Diagnoos on pandud 27 a meesterahvale,kes kaalub 125 kg ja on 184 cm pikk

Arst vastas:

dr Arvo Rosenthal

Kardioloog

Südamearst Arvo Rosenthali kabinet

Südame laienemine ei ole omaette haigus ega diagnoos. Südame laienemine tähendab, et kõik südame õõned või üks õõntest (tavaliselt vasak vatsake) on oluliselt normist suurenenud. Südame laienemisele viitavaid tunnuseid võib arst leida patsiendi läbivaatusel, elektrokardiogrammil (EKG), röntgenpildil või ehhokardiogrammil (südame ultraheliuuring). Kahjuks ei selgu küsimusest, mis meetodi järgi uurides leiti südame laienemine. Tõeline südame laienemine esineb mitmete tõsiste südamehaiguste korral – kardiomüopaatia, hüpertooniatõbi, klapirikked, südamepuudulikkus jne. Kuid ülekaalulistel inimestel esineb diafragma e. vahelihase kõrgseis, mille puhul süda ei paikne rindkere õõnes enam mitte rippuvas asendis, nagu normaalse kehaehitusega inimestel, vaid horisontaalses e. lamavas asendis. Liigse rasvkoega ületäitunud kõhuõõne organid suruvad vahelihase nii kõrgele, et see tõstab südame lamavasse asendisse, mis röntgenpildil paistab justkui süda oleks laienenud. Seejuures võib süda olla täiesti normaalsete mõõtmetega ja haigustest kahjustamata. Täpselt saab mõõta südame suurust ehhokardiograafia abil ja otsustada, kas on tegemist südamehaigusega. Sellise ülekaaluga inimesel on aga väga suur risk haigestuda mitmetesse haigustesse, näiteks kõrgvererõhutõvesse, suhkruhaigusesse, seedetrakti haigustesse jne. Seega kujutab ülekaal tõsist ohtu ja soovitan 40 kg kaalust maha võtta.

Südamearst Arvo Rosenthal, Sütiste tee 17, Tallinn, tel. 6521055