vahelöögid südames 13.07.04 / Südamehaigused

Külastaja küsib:

Tere lp. doktor, mul on mure oma südame pärast!

Olen 36-aastane naisterahvas. Põdenud 16-aastaselt gripi järgselt südame lihase põletikku ja mõned korrad enne seda südamega lastehaiglas ravil olnud (mäletan, et üldine jõudlus oli väike ja väsimus oli peal). 21-aastaselt olin samuti väsimuse tõttu südamega haiglas. Pärast seda enam mitte. Sünnitasin 24-aastaselt ja kaebusi/vaevusi selles osas raseduse ajal ei olnud.
Viimased aastad aga tunnen väsimuse ja närvikoormuse ajal ka vahelööke. Mitte küll iga päev, aga periooditi võib esineda neid päevas isegi mitmeid. Hetkelise närvipinge ajal (näiteks tööl) või siis rahuolekus enne uinumist.
Toitun tervislikult, vererõhk on normis ja kaal ka, suitsu ei tee.
Mõned aastad tagasi oli mul 2 päevaks südame teg
Ma ei soovi paanikasse minna, et mul vahelöögid esinevad. Kuid Teie poolset nõu sooviksin saada küll.

ette tänades
Daidra

Arst vastas:

dr Arvo Rosenthal

Kardioloog

Südamearst Arvo Rosenthali kabinet

Te kirjeldate väga tüüpilist ja sageli esinevat tunnet, kui patsiendil esinevad südame vahelöögid:
"Viimased aastad aga tunnen väsimuse ja närvikoormuse ajal ka vahelööke. Mitte küll iga päev, aga periooditi võib esineda neid päevas isegi mitmeid. Hetkelise närvipinge ajal (näiteks tööl) või siis rahuolekus enne uinumist."
Tegelikult esinebki lisalööke e. ekstrasüstoleid peaaegu kõigil tervetel inimestel. Lisalöökide tekkimist soodustavad suur närvipinge, magamatus, liigne kohvi või alkoholi tarvitamine jne. Kui ekstrasüstolite sagedus on kuni 3-4 korda minutis, siis neid ei peeta ohtlikuks ja selliseid lisalööke ei pea ka ravima. Seega, kui Te tunnete mingil ajal, et Teil on lisalööke, siis jälgige oma randmel pulssi ja lugege ära lisalöökide (pulsil tunnete pause e. vahelejätmisi) arv minutis. Kui nende sagedus on suurem kui 4 korda minutis, siis oleks otstarbekas teha tavaline EKG või 24-tunnine EKG e. Holter monitooring, millega saab registreerida kogu ööpäeva jooksul esinenud vahelöökide sagedust. Vajadusel saab seda uuringut teha iga südamearst. Näiteks Tallinnas tehakse seda uuringut igas suuremas haiglas, polikliinikus ja ka eraarstide juures. Alles siis võib otsustada kas vahelöökide arv on selline, et neid peaks ravima. Kui Teil on vahelööke vähem kui 4 korda minutis või nagu Te kirjutate: "päevas mitmeid", siis pole muretsemiseks üldse põhjust.

Arvo Rosenthal