Alkohol 11.02.19 / Sõltuvushäired

Külastaja küsib:

Kuidas teha mehele selgeks, et ta liigtarvitab alkoholi?
Tema väidab, et temal on kõik kontrolli all, et hoopis mina olen „haige“. Ta räägib, et ta vaid lõõgastuseks võtab mõned pitsid ja ongi kõik. Et tema teab mida ta teeb. Tema enda arust ei joo üldse palju aga minu hinnangu on need kogused küll väga suured. Ta pidevalt üritab mulle selgeks teha, et mina „tõmban teemaga üle“.
Näiteks möödunud laupäeval võttis grillimise kõrvale 0,5 l Jägermeistri pudeli ette. Alguses ütles küll, et võtab mõne pitsi, et ega ta palju ei tahagi. Olin siis kannatlik ega hakanud kohe vinguma-virisema. Aga lugu lõppes nii, et kui oli ära joonud (üksinda) pisut üle poole pudelist, siis minu kannatus katkes ning avaldasin oma arvamust asjast. Jah, ma vingun-virisen, teen nägusid, sest ma ei talu sellist joomist! Minu meelset ei ole see normaalne. Ma ei suuda vaikides pealt vaadata. Tema aga ütleb, et see 0,5 l Jäägrit on ju vaid 250 g. Mida ma mölisen!? Ühesõnaga, tema jaoks pole see kogus üldse mainimist väärt.
Tuli siis naabrimees külla….istusid veel mõned tunnid…pudel sai otsa. Kapist leiti veel mingi pudelipõhi…. See joodi ära. Siis oli vaja minna edasi teise sõbra juurde sauna ja tahtis veel last ka kaasa võtta. Kui mina lapsel temaga kaasa minna ei lubanud, siis vihastas nii, et ähvardas kõik puruks peksta. Tagus rusikaga korra tulivihasena vastu seina ja läks ukse paukudes minema. Kusjuures veel autoga läks.
Mida sellisega ette võtta? Ma tõesti ei suuda ise enam taluda sellist kooselu kus kõik käib üles-alla-üles -alla… Pidev muretsemine tema pärast (ega ta tervis ka kõige parem pole).
On ka häid aegu. Ta on väga hea isa ja üldse on meil (vähemalt minu hinnangul) kõik väga hästi….aga seda ainult siis kui ta ei joo. Vahest õnnestub 2-3 nädalat niimoodi rahus elada ilma, et alkohol teemaks oleks… Sellistel hetkedel tekib isegi selline tunne, et meil oleks võinud olla teine laps veel… Aga kõik need mõtted on kohe peast pühitud, kui taas pudelil kork maha keeratakse.
Ja viimasel ajal on meil igal nädalal alkoholi teemaline tüli. Ma ei jõua meie eelmisest tülist veel toibudagi, kui jälle uus jama majas.
Aga temale seda selgeks teha, tal on alkoholi liigtarvitamise probleem – seda ma ei suuda. Ta pöörab alati asja teistpidi ja hakkab hoopis mind süüdistama. Ta räägib, et kui ma ei vinguks… siis ta võtakski vaid mõne pitsi õhtul peale tööd, ja kõik – läheb ära magama. Aga kui mina oma nägusid tegema hakkan, siis see teda vihastab ja siis see teda jooma ajavatki. Ja üldse iga kord kui ta purjuspeaga sõitma läheb – see olevat ka minu mölisemise tagajärg.
Olen täiesti nõutu ja „mustas augus“ omadega ega tea mida ette võtta.

Arst vastas:

Katrin Hallik

dr Katrin Hallik

Sõltuvusnõustaja

Confido tervisekeskus

Tere

Alkoholi liigtarvitamisega kaasneb sageli probleemi eitamine, oma tegude õigustamine ja lähedaste süüdistamine. Sel moel püüab inimene kogunevast süütundest vabaneda ja ühtlasi jätkata tarvitamist.
Kahjuks ei saa kellelegi vägisi selgeks teha, et tal on probleem, eriti kui inimene seda ise väga eitab. Aidata saab paraku ainult seda inimest, kes ise abi küsib ja on valmis seda vastu võtma.
Teie kirjelduse põhjal tundub, et teil oleks hea mehega rääkida ka omavahelistest suhetest ja kokkulepetest, muu hulgas sellest, kas näiteks kõige segi peksmise ähvardus on sobiv viis pereasju klaarida. Ehk oleks teil abi perenõustajast, kes aitaks tüliküsimustest rahulikumalt ja neutraalsemalt rääkida.
Üks võimalus aidata teie mehel oma alkoholitarvitamise ulatusest paremini aru saada oleks ka tema visiit sõltuvusnõustaja juurde, kes aitaks testide abil kasutust täpsustada. Nii saaks ta ehk ise oma tarvitamiskäitumisest aru. Teda aga ei saa paraku sundida nõustaja juurde minema. Ehk on kasu leebest palvest sõbralikus ja heatahtlikus vormis ja kindlasti siis, kui ta on kaine. Saate väljendada seda, et teie jaoks on see suur mure ja et ootate temalt head tahet pere õhkkonna paremaks muutmisel.
Kindlasti ei põhjusta teie oma mehe alkoholitarvitamise vajadust. See vajadus tuleb tema sisepingetest, sageli ka lapsepõlves kogetud väärkohtlemisest.
Oma tegude eest vastutab aga iga täiskasvanud inimene ise. Ja kui suhetes tekib probleeme, siis ei pea ju neid tingimata purju joomisega lahendama, vaid on väga palju muid eluterveid võimalusi.
Alkoholi liigtarvitamise teemal on olemas riiklik programm "Kainem ja tervem Eesti", kust saate abi leida, samuti tegeldakse nõustamisega TSF Kliinikus 12 sammu programmi toel.
Soovitan ka teil endal abi otsida. Hea oleks, kui saaksite kellegi asjatundjaga arutada, millised võimalused on teil ennast ja oma last turvalisemalt hoida.

Kaassõltuvuse teemal on eesti keeles päris palju kirjandust, eriti soovitan Pia Mellody ja Melody Beattie raamatuid. Need aitavad mõista oma rolli alkoholi liigtarvitaja kõrval elades.

Teile jõudu soovides
Katrin Hallik

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Sõltuvushäired

Kas mul on võõrutusnähud?

Tere

Aasta tagasi diagnoositi ärevus-ja paanikahäired. Kirjutati välja escitalopram actavis 10mg.

3 nädalat tagasi tuli paanikahäire tagasi, lõpetasin raja tänaval, kus kirjutati ...

Katrin Hallik

Vastas dr Katrin Hallik

Tere!

Ilmselt on teil tõesti tegu võõrutusnähtudega. Soovitan kindlasti pöörduda oma psühhiaatri poole, kes oskab teid juhatada, kuidas kehva enesetunnet leevendada ja ravimite võtmist jätkata. ...

Loe edasi

APPI! maas on alkohoolik, ravimit pole!

Tere!

Minu abikaasa, kellega elame koos juba 18 aastat on paar korda saanud alkoholismi ravi. Esmalt ampull, mis pandi viieks aastaks ja siis süst. sellesse tal eriti usku ei olnud ja nüüd ...

Vastas dr Jaanus Mumma

Osaliselt vale informatsioon.Wismari Haiglas on preparaat täiesti
olemas ja tegelen sellega pidevalt.Jaemüügis seda tõesti momendil
ei ole saada.Teenindame patsiente üle Eesti.Protseduurid ...

Loe edasi

Energiajoogid

Tere,

Kui see on võimalik, siis tundub, et olen sõltuvuses energiajookidest. Kas nad on ka meditsiinilisest seisukohast kahjulikud? Näiteks võrreldes kohvi või suitsetamisega? Nad peaksid ...

Vastas dr Jaanus Mumma

Tere
Energiajoogid sisaldavad kofeiini ja ka osa tauriini.Ega nad nüüd ka
väga mürgised ei ole.Loomulikult pidev ja suurte koguste tarvitamine
võib põhjustada ka tervisehäireid.Liigne ...

Loe edasi

ravimsõltuvus

Tere, olen olnud sõltuv rahustist pea kümme aastat.Seoses sellega olin siis ravil psühhiaatriahaiglas depressiooniga.Kõik sai justkui korda selle depr.-niga,aga sõltuvus jäi.Võisin ilma nendeta olla vahel ...

Vastas dr Jaanus Mumma

Bensodiasepiinid üsna sageli põhjustavad sõltuvust.Võõrutamisel
kasutatakse annuse astmelist vähendamist ja sageli ka vaevuste
leevendamiseks teisi psühhofarmakone,mis ei tekita nii väga harjumust
Loe edasi

Alkoholism+Buliimia

Austatud dr. Mumma,
Olen kroonoline buliimik olnud nüüdseks 7aastat. Hetkel olen 23 a. tütarlaps. Alkoholi kuritarvitamine algas umbes 4a. tagasi. Psühhiaatrina teate kindlasti väga hästi, milline ...

Vastas dr Jaanus Mumma

Tere1
Tõesti nöiaring.Kindlasti peaks spetsialisti poole pöörduma ja
oma probleemist avameeldselt rääkima.Elate vist Tartu kandis.
Söömishäirete keskused on Tartus ja ka Tallinnas psühhiaatriakliinikus.
Loe edasi

tere

olen29 a mees ja olen üritanud suitsetamist maha jätta. Olen püüdnud nädal aega mitte teha suitsu ja siis on selline tunne, et hõljun pilvedes ja pea on kuidagi paks ja on selline tunne, et ei saa aru ...

Vastas dr Jaanus Mumma

Minu teada on Tallinnas olemas suuremate kllinikute juures
spetsiaalsed suitsetamisest võõrutamise kabinetid.Regionaalhaiglas
see tegutseb (Mustamäe korpuses).Võiks täpsustamiseks aga helistada
Loe edasi

esperal

Tere

Palun infot, kas esperali tarvitamise ajal rasestumine ja lapse kandmine on üldse mõeldav?

Teiseks: kas süst, mis tehakse, et ei tohiks juua on ikka nii mürgine? olen kuulnud ...

Vastas dr Jaanus Mumma

Tere!
Üldiselt ei ole ikkagi soovitav,kuna ravim püsib pidevalt organismis.
Otseselt teratogeenset (väärarenguid põhjustav) toimet tal ei ole.Kuid
ikkagi ei soovita.Mul on mõned taolised ...

Loe edasi

alkohoolik ja selle ravi

Olen aastaid alkohoolikuga elanud,õiget ravi ei ole osanud kusagilt leida!
Kunagi 8 aastat tagasi sain suure surmaga mehe psühiaatri juurde, algul tehti igasuguseid teste, siis kirjutati antidepressante ...

Vastas dr Jaanus Mumma

Tere!
Pärnus töötab päris mitu psühhiaatrit ja tegelevad vast ka
sõltuvusprobleemidega.Meditsiin saab sõltlast abistada
tingimusel,et tal endal oleks soov ja tahe selleks.Ilmselt Teie ...

Loe edasi

torpeedo

Tere.Mul on selline pisut imelik küsimus aga see on ka lihtsalt puhas uudishimu ning usun, et selle vastu tunneb huvi nii mõnigi inimene.Nimelt lasin ma endale panna hiljuti "ampulli" ehk täpsemalt öeldes ...

Vastas dr Jaanus Mumma

Tere
Ampulli (disulfiraami) alkoholi koostoimel kuhjub organismi toksiline
aine atseetaldehüüd.See aine mõjutab eriti tugevalt südametegevust ja ka
hingamiskeskust.Samuti on tundlik ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: