ravimsõltuvus 24.10.05 / Sõltuvushäired

Külastaja küsib:

Tere, olen olnud sõltuv rahustist pea kümme aastat.Seoses sellega olin siis ravil psühhiaatriahaiglas depressiooniga.Kõik sai justkui korda selle depr.-niga,aga sõltuvus jäi.Võisin ilma nendeta olla vahel mõni aasta,aga soov neid võtta oli kuid mitte nii suur,et oleks perearsti juurde läinud ja mõne jutu välja mõelnud,et retsept kätte saada.Muidugi oli vahel tagasilangusi,mil sai retsept ka ära toodud.Võtsin ühe paki ära ja rabelesin tsüklist välja.Lugu nüüd nii,et juuni algul oli mul väga vastutusrikas üritus teha ja ma läksin perearsti juurde retsepti järele.Võtsin paki tühjaks,kuid enam välja ei rabele soovist neid veel ja veel võtta.Uut retsepti pole saanud,sest ma ju alles arsti käest sain ja nii tuleks ju välja,et ma neid kuritarvitan.Nii ma elan,et iga päev on soov neid võtta,ärevus ja pidev pinges olek,mis ajab hulluks ja tekitab veel hullema soovi rahusteid kuskilt saada.Läksin sõbranna palvel psühhiaatri vastuvõtule,aga tema soovitab mul võtta AD-te.Mina loen,et mul ei ole depressiooni vaid tungiv soov end rahustitega lõdvaks lasta.Kuna see arst on tuntud sellepoolest,et soovitab kõigile väga kergelt AD-te ja ravib ainult nendega,siis on mu küsimus selline : kas mul on vaja AD-nte ilmtingimata või muud ravi.

Olen 37a. naine ja tarvitan oxsazepami ja kuskil 10tbl. päevas kui ma nad kuskilt muidugi kätte saan.

Arst vastas:

dr Jaanus Mumma

Psühhiaater

Tallinna Wismari Haigla

Bensodiasepiinid üsna sageli põhjustavad sõltuvust.Võõrutamisel
kasutatakse annuse astmelist vähendamist ja sageli ka vaevuste
leevendamiseks teisi psühhofarmakone,mis ei tekita nii väga harjumust
Kasutan ka ise sageli antidepressante,sest neil on lisaks depressiooni
vastu ka ärevust,unehäireid jt sümptome leevendav toime.
Samas võib ka neuroleptikume tarvitada sel perioodil (Buronil,Truxal jt.)
Soovin edu!
Jaanus Mumma