laik silmas + vereringehäired 20.05.02 / Silmahaigused

Külastaja küsib:

Tere

Olen 31-aastane naine; lühinägevus on -6,25 mõlemas silmas, kannan läätsi ja prille. 6 aasta eest ilmus (ühe hetkega) parem silma keskossa hall täpp, mil on selged piirid, mis pole laienenud ega kadunud. Silmapõhja uuring teda ei näita. Kuna ta asub nägemisvälja keskosas, häirib ta mind väga, vaid tänu teisele silmale on mul võimalik normaalselt lugeda. Ega te ei oska öelda, mis see võiks olla ja kas selline asi võib korduda?

Teine probleem: viimasel ajal on korra aastas mind "külastanud" vist silma vereringehäired, mis avaldub selles, et mingisugune kuju muutev ja keerlev laik järjest laieneb ja lõpuks taandub silma äärde keerlevaks "loheks". Sel ajal osa silmast ei näe ja ma ehmun väga ära.

Samuti on silmad väga valguskartlikud ja näevad objektide järelpilte, vahel ilmuvad ka mingid hõbedased täpid (mis pole klaaskehas hõljuvad objektid), püsivad paar hetke ja kaovad. Viimane selline istub praegu teist päeva silma ees ja ma näen teda just silma pilgutamisel. Millega see võib seotud olla?

Kas ma saaksin midagi on silmade heaks teha ja kas nad nõuaksid põhjalikumat uuringut või ma pabistan ilmaasjata (olen suur-suur pabistaja)?

Ette tänades Janika

Arst vastas:

dr Leo Schotter

Selline aastaid ühel kohal püsiv hall laik võib olla 1. silma optilises osas (sarvkest-lääts) esinev arm, 2. klaaskehas asuv läbipaistamatute rakkude kogum või 3. silmapõhjas kahjustunud võrkkestaga ala. Millega tegu, selgub silmade uuringul. Kuna see 'täpp' ei muutu aastaid, siis pole tegemist protsessiga, mida peaks ravima ja vaevalt see ka on võimalik.

Need muud 'nähtused' nagu sätendavad täpid ja järelpildid on kindlasti silma verevarustuse häiretest tingitud. Tuleks kontrollida oma üldtervist, vererõhku jne. Selline harva esinev hetkeline nägemiskadu on sama probleemi väljendus, mis küll esineb põhiliselt migreenihaigetel.