üks silm ei vaata 19.02.02 / Silmahaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Mul on selline mure, mis on eriti viimasel ajal (1,5 aasta jooksul) ägenenud. Nimelt hommikul ärgates näen justkui mõlema silmaga hästi. Aga siis äkitselt, näiteks ärritudes, silmi pingutades või näiteks ümbritseva valguse muutudes (kas pimedasse või valgesse tuppa minek), on tunne, et vaatan vaid parema silmaga. Vasak on hägune ja tundub, et veidi viltu. Peeglisse vaadates näen, et vasak silmamuna on suurenenud ja nagu tuhmim ja välisserva poole kaldunud.

Näiteks praegu vaatan parema silmaga arvutit ja vasak näeb nagu uduselt hoopis akent. Silmaarstid ütlevad, et silmad näevad väga hästi. Pole vaja isegi prille. Ühekaupa suudan neid pingutada jah. Kui parema kinni panen, siis vasak harjub jälle vaatama ja näen viimasedki read arsti juures ära. Häirib, et inimesed, kellega suhtlen, on hakanud mulle otsa vaadates vaatama vaid mu parema silma suunas. 9 aasat tagasi käisin dr.Gerassimova juures Tartus ja tema ütles, et viga on mingites silmalihastes, mida saab operatsiooniga parandada ja et see on iluviga. Olin siis rase ja sel ajal ei tahtnud operatsioonile minna. Vahepeal oli parem, aga nüüd on jälle väga halb. Töötan palju arvutiga ja sõidan ka autoga tihti ja kiiresti töö asjus. Mis oleks mulle parim lahendus? Ette tänades. Marju

Arst vastas:

dr Leo Schotter

Tegemist on ilmselt kahe silma vahelise koostöö häirega, millega kaasneb silmaliigutajate lihaste tasakaaluhäire. Juhul kui see pole prilliga kompenseeritav, saab tavaliselt seda parandada operatsiooniga. Kas see on ka võimalik selgub ikka silmaarsti vastuvõtul.