valgustundlikud silmad 05.01.08 / Silmahaigused

Külastaja küsib:

tere,olen mures lapse silma pärast. Sündis 1 silmast pimedana (puudb tagapõhi, mingil põhjusel ei arenenud välja) ja nüüd peale viimast arstikäiku, kus kaebas valu silmades, kui telekat v lampi vaatab, jäi süda siiski kripeldama. Põletikku pole, terve silm ok. Öeldi küll, et rõhk on korras haiges silmas, ent "rähm" on hakanud liikuma ja surub, sellest ka valgustundlikus, siis minu küsimus oleks, et kas on kuidagi võimalik silma rõhk hoida stabiilsena nn koduste vahenditega; kuidas edasi (teleka valgus max min viidud, tuled kodus kustus, mida ma saaksin ise teha, et tal võimalikult vähe valu oleks (mingid kompressid vms?). Laps 4 ja kuidagi ei tahaks tv päris ära keelata.
Ma ise mõten, et kui haige silm on sünnist saati pime, ent ometi nüüd järsku valgustundlik, kas võib pisut järeldada, et nö areng mitte ei taandu, vaid lisab killukest lootust? Kas Eestis on sellist praktikat.
Mõistan ja aktsepteerin paratamatust, ent tahan teha kõik 100% max, mis minu võimuses, et tal hea oleks.
Teine mure seoses haige silmaga, nimelt on tekkinud paari päeva jooksul väike must laiguke pupilli juurde, mis see olla võiks ja kas peaks kiirelt jälle kontrolli minema?

Arst vastas:

dr Tiina Pakosta

Oftalmoloog

Silmakeskus Laservisioon

Tere,

Silmarõhku saab hoida stabiilsena arsti retsepti alusel väljakirjutatud silmatilkade abil. Teie küsimusest järeldan, et silmarõhk oli kontrolli ajal korras.
Rähm silmas võib olla tingitud limaskesta põletikust.

Musta laigukest pupillis peab vaatama silmaarst aparaadiga.

Parimate soovidega

Tiina Pakosta