silmade valgustundlikkus 26.02.07 / Silmahaigused

Külastaja küsib:

Tere.
Olen 40-a. naine,kelle nägemine on senini väga hea ja teen kõik ka edaspidi endast sõltuva,et see püsiks.Muret teeb aga see,et ma ei talu tugevat päevavalguslampide valgust-silmad hakkavad valutama ja vaatamine on häiritud,sest pean silmi kissitama ja kortsutama-see häirib normaalset elutegevust,töötamisest rääkimata...Kunagi käisin ka arsti juures ja öeldi,et sellist diagnoosi pole nagu valgustundlikkus.
Tegelikult on asi selles,et meie firmas on osadel töökohtadel mindud kergema vastupanuteed ja asetatud lambid liigmadalale seinale ning tugev valgusvoog paistab kõigepealt otse silma ja pimestab, kõrgemal on laelabid,mille valgus on hajus ja parem.Kolleegidega sel teemal vesteldes on nemad olukorraga rahul(
sageli istuvad nad seljaga selle lambi poole),kuigi neid kõrvalt vaadates tunnen omal nahal,et pidev nägemiskeskuse pingesolek muudab inimesi närviliseks.
Seetõttu soovin rohkem infot liigse valguse mõjust inimese tervisele.Kuidagi see ju pikema aja jooksul inimest ikkagi mõjutab.Ise püüan alati need lambid valja lülitada (alati palun kolleegilt luba ja teen seda siis kui tegelikult ta ise seda valgust üldse ei vaja)või veidigi valgustteravust vähendada-teistele paistab see naeruväärse ja tigedusttekitavana.Kahjuks on nad ka oma nägemise juba jõudnud ära rikkuda.Muidugi mingitest tervistavatest harjutustest on ka nendega mõttetu rääkida...
Vajan pisutki infot,millele toetuda,et juhtkonna poole pöörduda ,et midagi ette võetaks.Selge on seegi,et osalt on kohad halvasti ja valesti valgustatud...
Hiina meditsiini seisukohalt tekitab pidev silmaiirise kokkutõmbunud olek(liigse valguse tõttu) silmas ainevahetuse ja vereringe häireid,mis vanemas eas soodustavad kae teket.Selles on loogika olemas,sest silm väsib tõesti rohkem,on liig kuiv ja valuline.

Arst vastas:

dr Tiia Jugaste

Oftalmoloog

Silmakeskus Laservisioon

Valgustundlikkus võib olla seotud kuivasilmsusega - nagu kirja lõpus mainite, on silm teil kuiv ja valuline.Siin aitavad apteegis käsimüügis saadaolevad kunstpisarad.Silmaarst saab kuivasilmsuse teatud testidega kindlaks teha.
Kui kunstpisarad ei aita, soovitan hankida toonitud klaasidega tööprillid silmade kaitsmiseks liigse valguse eest.Kui need on välja kirjutatud silmaarsti poolt ja retseptile lisatud märge, et vajate neid töötamisel, on Teil õigus tööandjalt prillide muretsemiseks kompensatsiooni paluda.
Töötingimuste paarandamiseks ,muutmiseks soovitan pöörduda töötervishoiu arsti poole.