miinusprillide tugevuse määramine 03.11.06 / Silmahaigused

Külastaja küsib:

Olen 30 aastane naine. Ma olen kolm aastat kandnud prille -0,75 dioptrit mõlemal silmal (prillide määramise aluseks oli -1,25 dioptrit vasakul ja -0,75 paremal silmal). Lühinägelikkus oli prillide tegemise ajaks kestnud juba aastaid. Nüüd näen olemasolevate prillidega ebaselgelt ja lasin teha uued prillid. Prillipoe silmaarst sai masinaga mõõtes kõikide mõõtmiste tulemuseks 0. See on hämmastav, sest ilma prillideta näen ma silmaarsti kontrolltabelil vaid kahte ülemist rida. Siiski veenis ta mind, et sobivaim variant oleks (kui kindlasti prille kanda tahan) panna mõlemale silmale -0,5 klaasid, vaatamata sellele, et testklaasid, millega hästi nägin näitasid -1,25 vasakule ja -1,0 paremale silmale. Uued prillid said tehtud, aga kuna ma sõidan palju autoga, ka pimedas, siis kasutada ma neid ei saa, sest päevasel ajal ei näe ma selgelt liiklusmärke ja pimedas sõites ei erista silm algusvihku sattunud objekte enne kui need on autole juba väga lähedal. Olemasolevate -0,75 prillidega see mure nii terav ei ole.
Kas peaks uskuma arsti, et silm harjub nõrgemate prillidega või oleks selge nägemise (ja seeläbi ka turvalisuse) huvides targem vahetada nõrgad klaasid välja piisava tugevusega klaaside vastu?
Kas müoopia süveneb ainult teismeeas, mil mul lühinägelikkus tekkis või võib see süveneda ka hiljem?

Arst vastas:

dr Tiina Pakosta

Oftalmoloog

Silmakeskus Laservisioon

Tere,

Teie nägemisprobleemi lahendamiseks oleks mõistlik teostada nn `"tilgauuring" ehk tsüklopleegia, mis annaks täpse ülevaate silma optilise süsteemi ehitusest ja kõrvaldaks võimaliku läätse painutajalihase ülepingest tekkinud nägemishäire. Teades Teie silma tõelist valguse murdmisvõimet, saaks spetsialist, arvestades ka Teie ootusi prillidele, määrata Teile kõige optimaalsemad prillid. Võimaluse korral pöörduge palun Teile prillid määranud spetsialisti poole ja paluge endale see uuring teha.

Parimate soovidega

Tiina Pakosta

Teisese arvamuse saamiseks võite registreeruda ka Laservisiooni Silmakeskuses telefonil 6264270.