Silinder ja läätsed 19.04.06 / Silmahaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen lühinägelik ja olen kandnud prille 12 aastat (vanus 27.a). 2002.a määrati mulle silindrid, mille tugevus on mõne aasta jooksul muutunud. Praegu on vasak silm -2,75, silinder 1,25 ja parem silm -3, silinder 1. Eelmisel aastal käisin läätsede määramiseks konsultatsioonil ja mulle määrati läätsed mõlemal silmal -3. Nägemine oli läätsedega oluliselt moonutatud (majad viltu jne). Lisaks sellele sain läätsesid kanda maksimaalselt pool tundi ja siis jookisd nad silmanurka kokku või tulid ise silmast välja. Silmad kuivad mul ei ole. Siit ka küsimus, miks läätsed ise silmast välja tulevad ja kas selliste silindrite korral on üldse võimalik läätsedega saavutada sama nägemisteravust, mis prillidega?
Kas on võimalik, et mulle läätsed üldse ei sobigi?

Ette tänades ja kena kevadet soovides
Katrin

Arst vastas:

dr Tiina Pakosta

Oftalmoloog

Silmakeskus Laservisioon

Tere,

Õigesti sobitatud kontaktläätsed ei tohiks ise silmast välja tulla, võimalik, et Teie kontaktläätse kumerus ei sobi sarvkesta kumerusega.
Kui inimese silma silindriline komponent ei ole väga suur, siis on võimalik astigmatismi kompenseerida tavaliste sfääriliste läätsedega, kuid kui saavutatud nägemisteravus ei rahulda Teid, tuleks proovida toorilisi ehk silinderläätsesid. Täpsema vastuse saamiseks peaks täpselt üle mõõtma sarvkesta kumeruse, silindrilisuse suuruse ning telje.
Soovi korral võite konsulteerida meie optometrist Peeter Hallikaga, tel.6264275.

Parimate soovidega
Tiina Pakosta
Silmaarst