Prillid, läätsed, silmalaser 22.08.04 / Silmahaigused

Külastaja küsib:

Prillidel üks "ninapadi" murdus ära ja ainult ühega on veidi imelik olla, nii et kruvisin teise ise lahti. Kogu kupatus (raamid + klaasid) läks eelmine aasta maksma 1800 krooni -- praegu on ülikooli minek ja muid kulutusi on nii palju, et ei jõuaks uusi küll osta. Kas neid "ninapatju" eraldi ka müüakse? Sõber Rootsist rääkis, et tema käis eelmine nädal silmaarsti juures ja too oli talle tasuta uued padjad paigaldanud, kuna vanad ära kulunud. Kuidas lood siinkandis on?

Lisaks soovitas üks tuttav "ühekordseid" läätsesid. Pidavat olema sellised, et ostad paari, paned silmadesse ning kuu aja pärast võtad ära ja viskad minema. Kas selliseid on olemas üldse? Kas -5.5 silmadele sobivad? Ning kui palju sellised maksavad?

Olen palju halba kuulnud silmalaseri tehnoloogia kohta. Mingi statistika sõnul olevat 75% pärast probleeme pimedas nägemisega, lisaks võivat silm puruneda kui inimene kõvema vopsu vastu pead saab kuna silma väliskesta õhemaks lõigatakse nii et sportlastele seda ei soovitata jne. Kui palju nendes juttudes tõde on? Kas see uus "wavefront" tehnoloogia on etem? Või on mingeid alternatiive praegusele kõige populaarsemale tehnoloogiale?

Arst vastas:

dr Leo Schotter

Prillide parandamiseks tuleks pöörduda ikka prillipoodi.
Kuuajalised läätsed on olemas ja nende hankimiseks peaks pöörduma jällegi prillipoodi. Hinnad on erinevad.
LASIK lõikuse harvadest aga võimalikest tüsistustest loe http://www.lasikdisaster.com/