launäärmete sekreet 17.09.03 / Silmahaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Minu probleem seisneb selles, et aegajalt tekivad alguses ülalau, siis ka alalau servale mõlemale silmale pisikesed nahavärvi põisjad terakesed, mistõttu silm hakkab hirmasati sügelema (sest need moodustised hõõruvad vastu sarvkesta) ja tekib vajadus pidevalt pilgutada. Terakesed kaovad paari kolme päeva jooksul. Lugesin Teie eelnevatest vastustest, et see võib olla launäärmete sekreet, mis hästi välja ei taha tulla. Küsimus on selles, et kuidas seda ebameeldivat olukorda kergendada ja mida ette võtta, et see enam ei korduks? Mis on ebanormaalse eritumise põhjuseks? Lisainfo: 21 a., õpingute tõttu on koormus silmadele üsna suur, kannan prille (viimati vasak silm sealjuures -1, parem +0.5), kaasasündinult kõõrdsilmsus sissepoole korrigeeritud, ent kergel kujul praegu olemas ja pigem väljapoole, silmi koos ei kasuta (vaatan ainult ühe silmaga korraga, ilmselt tugevamaga sageli).
Loodetavasti ei saanud see nüüd liiga keeruline.

AITÄH VASTUSE EEST!

K.

Arst vastas:

dr Leo Schotter

Launäärmete sekreedi koostise määrab ikka üldine organismi seisund ja seda tilkadega muuta ei saa. Kui on tegemist silmade koormusega, siis eelkõige peaks kontrollima, kas prillid on sobivad ja võib-olla sobiks ka kunstpisarate kasutamine.